BREAKING NEWS

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme të vendit/ Kallëzohen 7 funksionarë publikë në Prokurori. Kush janë zyrtarët e lartë dhe akuzat që rëndojnë mbi to

KLSH zbarkon në institucionet e dy qyteteve të rëndësishme
x

Bota

Përshkallëzohen tensionet, prag lufte/ Putin kërcënon Perëndimin, Rusia merr vendimin e fundit dhe lëshon raketa mbi...

Përshkallëzohen tensionet, prag lufte/ Putin kërcënon

Vazhdojnë të rriten tensionet mes dy shteteve të fuqishme. Lëshohet nga flota detare raketa supersonike anti-anije në Detin e Zi gjatë një stërvitje që përkon me vizitën e parë nga një prestar patrullimi i Rojës Bregdetare të klasit ‘Legend’ në 13 vjet.

Autoritetet ruse thanë se kryqëzori Moskva “gjuajti raketën Vulkan nga sistemi kryesor i raketave Basalt të anijes për herë të parë në historinë moderne”, sipas East2West News.

Provimi i raketave Vulkan vjen pak para mbërritjes së dy anijeve luftarake të marinës Mbretërore mes tensioneve në rritje në Ukrainë për shkak të frikës nga një pushtim i mundshëm rus.

Burimet detare i thanë daljes se një objektiv sipërfaqësor u godit në një distancë prej 19 milje (30.5 km).

Sipas raportit, SHBA dënoi autoritetet ruse për vulosjen e një zone të madhe të detit me 20 anije dhe bllokimin e anijeve të huaja.