BREAKING NEWS

Mbi 900 të infektuar dhe dy humbje, MSH zbardh bilancin e fundit: Si paraqitet situata në spitale

Mbi 900 të infektuar dhe dy humbje, MSH zbardh bilancin e fundit: Si
x
BREAKING NEWS

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të SPAK. Zbardhet çfarë u vendos për 'fatin' e tyre

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të
x
BREAKING NEWS

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses dhe 5 gjyqtarëve të GJL (EMRAT)

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë fund jetës, zbardhet arsyeja e aktit ekstrem, dalin pamje nga vendi ku vdiq gazetari dhe analisti (VIDEO)

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë
x
BREAKING NEWS

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme”, Frrok Çupi ‘shigjeton’ qeverinë: Ai nuk ka keq vetëm ministrat, por edhe...

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të
x
BREAKING NEWS

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga kati i katërt i banesës (EMRI+FOTO)

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në Tiranë, policia vendos perimetrin e sigurisë

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga kati i katër i pallatit

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga
x

Bota

Plani sekret i Sergej Shoigut për të fituar luftën menjëherë: Ja kush mbërrin në betejë

Plani sekret i Sergej Shoigut për të fituar luftën

“Ushtarët më me përvojë në terren”. Ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu po përgatit planin përfundimtar për të nisur sulmin përfundimtar në Ukrainë. Siç raporton Repubblica, parlamenti rus ka miratuar një ligj që rrit moshën maksimale për të luftuar në ushtri nga 40 në 50 vjeç. Një zgjedhje e bërë nga Ministria e Mbrojtjes e cila synon të ketë burra më me përvojë në front, por askush nuk flet për mobilizim të përgjithshëm. Kjo masë synon të anashkalojë çdo pakënaqësi në vend për një thirrje të përgjithshme për armë që mund të çojë në një revoltë kundër Putinit. Prandaj qeveria ruse ka zgjedhur rrugën e rekrutimit të zgjatur duke rritur thjesht moshën për të qenë në gjendje të vesh uniformën. Por kjo lëvizje shfaqet si një lloj tërheqjeje për t'u përballur me humbjet e shumta mes ushtarëve rusë, flitet për të paktën 15 mijë të vdekur dhe një sasi mbresëlënëse të plagosurve. Rreth një e treta e forcave të pushtimit të detyruar thuhet se janë jashtë aksionit dhe luftimet e ashpra në Donbass kanë shkatërruar këmbësorinë. Pra, Carit i duhet ndihma e re për t'i dërguar pas Terminatorëve që përpiqen të thyejnë linjat. Sergej Shoigu duke shpallur masën shpjegoi se për përdorimin e disa armëve precize kërkohet përvoja e specialistëve në një moshë nga 40 deri në 45 vjeç. Me pak fjalë, rusët kanë nevojë për një forcë "pune" luftarake dhe shpejt. Një sinjal se lufta ka arritur në një pikë vendimtare. Në Ukrainën lindore , ushtria ruse po fiton terren ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme. Rezistenca e Kievit e frenon armikun sa më mirë që mundet, nganjëherë rezulton edhe efektive, por ndjesia është se ekuilibri tani po kthen gjithçka në favor të Moskës. Përparimi "i ngadalshëm, por i paepur" i Moskës është vërtetuar gjithashtu nga burime amerikane. Ata ka pranuar gjithashtu se forcat ruse kanë arritur "disa suksese" në avancimin e tyre drejt Slovianskut dhe Kramatorskut

Më të lexuarat