BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda me akuza të forta: Ma ka vrarë shteti, sot do të mbushte 22 vjeç

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda
x
BREAKING NEWS

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do të jetë i pranishëm

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara të Ramës, mos u fshihni pas fustanit të Alibeajt

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara
x
BREAKING NEWS

Përmendja e Ramës në çështjen “McGonigal”/ Berisha jep lajmin, zbulon lëvizjen e radhës: Shqipëria vërshon drejt Tiranës, ja DATA

Përmendja e Ramës në çështjen
x
BREAKING NEWS

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit: Deputetë pa sens protagonizmi dhe identitet politik

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit:
x
BREAKING NEWS

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat: Duket sikur historitë përsëriten me personazhe të ndryshme

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me ish-zyrtarin e FBI? Habit me përgjigjen Gazment Bardhi

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me
x
BREAKING NEWS

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja çfarë çova në SPAK

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja
x

Bota

“Po bën të njëjtat gabime”, historianët bëjnë zbulimin e madh për Putin: Ja me cilin lider i ka të ngjashme mashtrimet

“Po bën të njëjtat gabime”, historianët

Presidenti rus Vladimir Putin shpesh evokon humbjen epike të Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore për të justifikuar pushtimin e vendit të tij në Ukrainë.

Megjithatë, Putini po kryen disa nga të njëjtat gabime që sollën dështimin e pushtimit të Gjermanisë në BRSS në 1941 – ndërkohë që përdor “mashtrime dhe taktika të ngjashme me Hitlerin” për të justifikuar brutalitetin e tij, thonë historianët ushtarakë dhe studiuesit.

Kjo është ironia e egër pas vendimit të Putinit për të pushtuar Ukrainën, e cila është bërë e qartë teksa lufta hyn në muajin e dytë: lideri rus, i cili e portretizon veten si student i historisë, po ngec sepse nuk i ka kushtuar vëmendje të mjaftueshme mësimeve të “Luftës së Madhe Patriotike”.

“Unë jam përpjekur ta kuptoj këtë për një muaj, sepse sado i tmerrshëm të jetë Putini, nuk mund të thuash kurrë se ai ishte i palogjikshëm,” thotë Peter T. DeSimone, një profesor i asociuar i historisë ruse dhe të Evropës Lindore në Universitetin Utica në New York.

“E gjithë kjo është e palogjikshme, dhe kjo është gjëja e frikshme”, thotë ai. “Kjo nuk është normale për atë që ai ka bërë në të kaluarën. Kjo është diçka që nuk ka kuptim në shumë nivele, dhe jo vetëm në lidhje me Luftën e Dytë Botërore.”

Ka, natyrisht, dallime të rëndësishme midis luftës aktuale në Ukrainë dhe përplasjes midis Gjermanisë naziste dhe Bashkimit Sovjetik.

Makina e luftës naziste ishte e frikshme, e shkathët dhe e stërvitur mirë. Wehrmacht vrau dhe plagosi 150,000 ushtarë të Ushtrisë së Kuqe në javën e parë të pushtimit të tyre në qershor të vitit 1941. Ata pushtuan pjesë të mëdha të territorit dhe në një “mega-rrethim” bllokuan katër ushtri sovjetike, duke kapur 700,000 robër lufte.

Putini harroi një rregull bazë të luftës

Tanku ka shkaktuar prej kohësh tmerr në trupat e armikut. Kur britanikët prezantuan tanket e para të rënda gjatë Luftës së Parë Botërore, ushtarët u larguan të tmerruar.

Ukraina, megjithatë, është bërë, sipas një titulli të fundit, një “varrezë për tanket ruse”. Ushtarët ukrainas po përdorin gjithçka, nga dronët deri te Javelins për të shkatërruar autokolona tankesh.

Por tanket ruse janë penguar për një arsye tjetër befasuese: mungesa e karburantit. Mungesa e karburantit është pjesë e një problemi më të madh. Ushtria ruse e lavdëruar dikur është bllokuar në Ukrainë jo vetëm për shkak të rezistencës së ashpër, por për shkak të diçkaje më prozaike: logjistikës.

Putini ka luftuar për të ushqyer dhe pajisur ushtrinë e tij. Ka pasur raportime për trupat ruse që plaçkitnin banka dhe supermarkete, tanke që po mbarojnë karburantin dhe ushtarë që përdorin forma nën standarde të komunikimit ushtarak – si telefonat inteligjentë – që kanë kontribuar në atë që Ukraina thotë se janë vdekjet e të paktën shtatë gjeneralëve rusë.

“Dëshmitë sugjerojnë se Putin mendoi se mund të fitonte një fitore të shpejtë me vendosjen e forcave speciale dhe njësive ajrore”, thotë Ian Ona Johnson, një profesor i historisë ushtarake në Universitetin e Notre Dame. “Pra, kur ata u detyruan të shkonin në një luftë shumë më tradicionale që përfshin kryesisht pjesën më të madhe të ushtrisë ruse përgjatë kufirit ukrainas, ata nuk ishin të përgatitur për një pjesë të logjistikës.”

Planifikimi i dobët logjistik luajti gjithashtu një rol kritik në humbjen e Gjermanisë naziste në frontin lindor, ku Hitleri priste një fitore të shpejtë.

Ushtria gjermane nuk arriti të krijonte linja të mjaftueshme furnizimi për distancat e mëdha dhe terrenin e ashpër të Bashkimit Sovjetik. Tanket gjermane mbetën pa karburant. Pasojat e këtij planifikimi të dobët logjistik do të ishin fatale kur të godiste dimri rus.

Hitleri nuk pajisi shumë nga ushtarët e tij me veshje dimri, sepse mendonte se ushtria sovjetike ishte kaq inferiore. Ushtarët gjermanë u detyruan të luftonin në temperatura të ftohta ndërsa ishin ende të veshur me uniformat e tyre verore, me disa që përdornin gazeta dhe kashtë për të mbrojtur veten kundër të ftohtit.

“Kjo doli shkatërruese kur filloi një dimër veçanërisht brutal rus,” thotë Johnson. “Diçka rreth 250,000 ushtarë gjermanë përfundimisht pësuan lëndime nga ngrirja ose vdiqën nga i ftohti atë dimër për shkak të problemeve logjistike.”

Ushtria gjermane arriti pikën e saj më të ulët në betejën e Stalingradit, e konsideruar si pika kthesë e Luftës së Dytë Botërore. Atje ushtarët gjermanë të pajisur keq u detyruan të hanin kuaj, qen dhe minjtë për të mbijetuar dimrin.

Shkalla e luftimeve në Ukrainë sot nuk i afrohet Frontit Lindor, por mësimi nga të dyja luftërat mund të përmblidhet në një maksimum ushtarak që i atribuohet gjeneralit Omar Bradley, një gjeneral amerikan gjatë Luftës së Dytë Botërore:

“Amatorët flasin për strategjinë. Profesionistët flasin për logjistikën.”

Ai tjetërsoi aleatët e mundshëm

Në një luftë tashmë plot me imazhe zemërthyese, një foto mund të jetë më e keqja.

Është një foto bezdisëse e një gruaje shtatzënë ukrainase me rroba të grisura duke u mbajtur në barelë. Gruaja është e vetëdijshme, me dorën e saj mbrojtëse mbi barkun e saj të zhveshur, i cili është lyer me gjak. Si ajo ashtu edhe foshnja e saj do të vdisnin më vonë nga plagët e saj. Autoritetet ukrainase thonë se ajo ishte në një maternitet në qytetin e rrethuar të Mariupolit kur u granatua nga artileria ruse.

Imazhi nënvizonte atë që disa komentues tani thonë se është qasja standarde e Putinit ndaj luftës: ai po vret pa dallim civilë për të thyer vullnetin e popullit ukrainas.

Ushtria ruse është akuzuar për bombardimin e spitaleve, qendrave tregtare, ndërtesave të banimit dhe një teatri me fjalën “fëmijë” të shkruar në rusisht në pjesën e jashtme të ndërtesës. Rusia u akuzua gjithashtu se po përpiqej të nënshtronte një qytet ukrainas duke bllokuar ndihmën humanitare.

Megjithatë, brutaliteti i ushtrisë ruse po jep efektin e kundërt, shkroi Maria Varenikova nga Lviv, Ukrainë, në një artikull të fundit për New York Times.

“Nëse ka një emocion mbizotërues që ka mbërthyer Ukrainën tani, ai është urrejtja,” tha Varenikova. “Është një hidhërim i thellë dhe i vrullshëm për Presidentin Vladimir V. Putin, ushtrinë e tij dhe qeverinë e tij.”

Brutaliteti mund të rezultojë i kundërt në luftë.

Putini ka aleatë të mundshëm në Ukrainë. Rusia dhe Ukraina janë dy kombe sllave që ndajnë lidhje fetare dhe kulturore. Shumë ukrainas kanë të afërm në Rusi dhe flasin gjuhën. Dhe historikisht ka pasur më shumë besnikëri ndaj Rusisë në pjesën lindore të vendit.

Por brutaliteti pa dallim i Putinit kundër civilëve po i bashkon ukrainasit në një mënyrë që nuk janë bashkuar kurrë më parë. Një komentator e quajti urrejtjen një “thesar të fshehur” në luftë, sepse ajo mund të mbajë rezistencën për breza.

Brutaliteti pa dallim i Hitlerit kundër civilëve sovjetikë luajti gjithashtu një faktor vendimtar në humbjen e tij.

Hitleri kishte shumë aleatë të mundshëm në Bashkimin Sovjetik. Shumë sovjetikë e përbuznin dhe kishin frikë Stalinin, i cili në mënyrë rutinë vriste kundërshtarët politikë, ekzekutonte udhëheqës ushtarakë dhe persekutonte qytetarët sovjetikë. Ai vrau rreth katër milionë ukrainas duke i lënë në uri gjatë një periudhe famëkeqe të njohur si Holodomor.

Kjo është arsyeja pse disa sovjetikë fillimisht e mirëpritën Hitlerin si çlirimtar dhe u dhanë disa trupave gjermane dhurata për Krishtlindje.

Por trajtimi brutal i Hitlerit ndaj civilëve e forcoi shpejt rezistencën sovjetike. Trupat gjermane plaçkitën dhe u nënshtruan qytetet ruse. Ata mblodhën hebrenjtë sovjetikë dhe pakicat e tjera, duke i qëlluar ose helmuar në furgona të lëvizshëm me gaz. Propaganda naziste u mësoi gjermanëve se sovjetikët ishin përgjithësisht inferiorë sllavë të “mongolizuar” që meritonin vdekjen ose skllavërimin.

“Nazistët nuk ishin një forcë pushtuese; ata ishin një forcë shfarosëse që në fillim,” thotë DeSimone, historiani nga Universiteti Utica.

Stalini ishte aq i urryer sa afërsisht një milion sovjetikë shërbyen në ushtrinë gjermane, thotë Johnson, historiani i Notre Dame. Brutaliteti i Hitlerit shkatërroi çdo mundësi që ai kishte për të zgjedhur simpatizantët sovjetikë dhe për të dobësuar rezistencën sovjetike, thotë Johnson.

“Në vend që të përfitonte nga një numër i madh njerëzish që mund të ishin dashamirës ose të paktën të mendonin se gjermanët ishin më të mirë se sovjetikët,” thotë ai, “Hitleri i tjetërsoi me shpejtësi të gjitha ato grupe.”

Ai po përdor gjuhë të ngjashme me Hitlerin për të justifikuar luftën

Verën e kaluar, Putin publikoi një ese të gjatë të titulluar “Mbi unitetin historik të rusëve dhe ukrainasve” që kërkonte të shpjegonte se ekzistonte një ndarje artificiale midis dy vendeve dhe se “sovraniteti i vërtetë i Ukrainës është i mundur vetëm në partneritet me Rusinë”.

Gjuha e përdorur nga Putini bëri që disa historianë të dridheshin. Ata thanë se ai i bënte jehonë të njëjtës retorikë të përdorur nga Hitleri në “Mein Kampf”, autobiografia dhe manifesti politik i diktatorit. Libri i Hitlerit ishte i mbushur me histori të shtrembëruar për madhështinë e humbur të Gjermanisë, komplotet globale që ulnin fuqinë e Gjermanisë dhe justifikimet për pushtimin e një grupi tjetër njerëzish.

“Ashtu si Führeri, presidenti i Rusisë vajton për tragjedinë që ka ndodhur në atdheun e tij, një perandori të dikurshme, dhe ai gjithashtu dëshiron të kthejë orën pas”, shkruan Avi Garfinkel, një reporter për Haaretz, një gazetë izraelite, në një artikull të titulluar “Si axhenda e Putinit për Ukrainën evokon Kampf-in Mein të Hitlerit.”

Kjo mund të jetë një nga lidhjet më shqetësuese mes Putinit dhe Hitlerit. Disa kritikë të Putinit thonë se ai po përdor gjuhën naziste dhe teknikat e propagandës për të justifikuar pushtimin e Ukrainës. Ata e krahasuan “Z” të gdhendur në tanket ruse me një simbol të përdorur nga nazistët në kampet e përqendrimit. Të tjerë e krahasuan një tubim masiv të luftës së fundit të Putinit në një stadium të Moskës me skenat e një fjalimi të Hitlerit në një film famëkeq propagandistik nazist të quajtur “Triumfi i Vullnetit”.

Disa nga reagimet më të forta ndaj retorikës së Putinit burojnë nga pretendimi i tij se ushtria ruse po përpiqet për “denazifikimin” e Ukrainës dhe kërkon të mbrojë njerëzit që janë “abuzuar nga gjenocidi i regjimit të Kievit”.

Timothy Snyder, një autoritet kryesor në historinë e Evropës Qendrore dhe Holokaustin, thotë se pretendimi i Putinit për “de-nazifikimin” është “grotesk” sepse ai po përpiqet të justifikojë pushtimin e një vendi demokratik – të udhëhequr nga një president hebre që humbi të afërmit në Holokaust – duke pretenduar se ai është atje për të luftuar nazistët.

Snyder e quan justifikimin e Putinit një variant të gënjeshtrës së madhe të Hitlerit – një teknikë propagande naziste që këmbëngul se nëse një udhëheqës politik përsërit mjaftueshëm një të pavërtetë kolosale, njerëzit përfundimisht do ta besojnë atë.

“Adolf Hitleri kishte disa këshilla për marrëdhëniet me publikun: Thoni një gënjeshtër aq të madhe sa njerëzit të mos besojnë se do të përpiqeni ndonjëherë t’i mashtroni ata në një shkallë kaq të madhe,” shkroi Snyder në një ese me titull, “Truket dhe taktikat si Hitleri i Putinit në Ukrainë.”

Duke thënë gënjeshtra se Ukraina drejtohet nga nazistët e prirur për gjenocid, Putini po tallet me njerëzit që i mbijetuan Holokaustit, thotë Snyder, autor i “On Tyranny”.

Megjithatë, përqafimi i Putinit për ‘Gënjeshtrën e Madhe’ mund të rezultojë gjithashtu i kundërt. Në një vend ku shumë paraardhës të qytetarëve humbën jetën në Holokaust, thirrja e një tragjedie të tillë historike për të justifikuar luftën mund t’i bëjë disa ukrainas më të vendosur për të mbrojtur atdheun e tyre.

Ndoshta kjo është arsyeja pse disa ukrainas nuk e quajnë më Putinin president rus. Ata e quajnë atë “Hitleri i Ri”.

Cila mund të jetë ironia më e madhe nga të gjitha

Ne e dimë rezultatin e pushtimit të Hitlerit. Bashkimi Sovjetik përfundimisht shkatërroi makinën e luftës naziste. Sovjetikët, më shumë se çdo vend, ishin përgjegjës për humbjen e Gjermanisë naziste. Hitleri kreu vetëvrasje ndërsa trupat ruse u mbyllën në bunkerin e tij në Berlin në 1945.

Rreth 26 milionë sovjetikë vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Njëri ishte vëllai dyvjeçar i Putinit, Viktori, i cili vdiq pasi ushtria gjermane rrethoi një qytet rus, duke bllokuar dërgimin e ushqimit dhe ujit.

Nuk e dimë se si do të përfundojë lufta në Ukrainë. Putini ende mund të mbizotërojë. Ai mund të ndajë kombin dhe të kapë burimet e pasura me energji të Ukrainës Lindore dhe të konsolidojë kontrollin e tij në vijën bregdetare të vendit, thonë disa.

Dhe ne e dimë se në luftë asnjë palë nuk ka monopolin e brutalitetit. Një grup i ekstremit të djathtë me një histori të prirjeve neo-naziste ka luajtur një rol vendimtar në rezistencën ukrainase. Ushtarët ukrainas janë akuzuar se kanë qëlluar të burgosurit rusë.

Por nëse Ukraina ruan disi pavarësinë dhe territorin e saj, mund të ndodhë diçka që mund të çojë në një nga ironitë më të mëdha nga të gjitha.

Një fitore e Ukrainës do të përshkruhet si një tjetër Luftë e Madhe Patriotike. Ukrainasit do të përkujtojnë fitoren e vendit të tyre me parada dhe monumente. Dhe Putini nuk do të përshëndetet më si një lider mendjemprehtë dhe i guximshëm që riktheu madhështinë e Rusisë duke manipuluar pistat e shahut në një skenë globale.

Ai do të shihet si një budalla, kryelartësia dhe brutaliteti i të cilit e shtynë të bënte të njëjtat gabime si diktatorin që ai pretendonte se e përçmonte.