BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Bota

“Po dëmton fermerët vendas”, Polonia del kundër BE-së dhe vendos sërish veto ndaj grurit ukrainas

“Po dëmton fermerët vendas”, Polonia del kundër

Polonia i është përgjigjur vendimit të Komisionit Evropian për të mos zgjatur ndalimin e importeve të drithërave ukrainase, duke vendosur që vetë ta zgjasë këtë veto nga mesnata e sotme.

Fermerët në pesë vendet fqinje me Ukrainën janë ankuar vazhdimisht për një tepricë të produkteve që godet çmimet e tyre vendase dhe i shtyn ato drejt falimentimit.

Fakti që Ukraina sjell drejt Evropës drithëra me çmim më të lirë, për shkak të luftës që po zhvillohet, ka shkatërruar tregjet e shumë fermerëve në shtetet fqinje.

Vendet, me përjashtim të Bullgarisë, kishin bërë presion për një zgjatje të ndalimit që skadonte sot. Polonia, Hungaria, Sllovakia dhe Rumania thanë më parë se mund të zgjasin kufizimet në mënyrë të njëanshme ndërsa Bullgaria të enjten votoi për heqjen e kufizimeve.

Duke folur për gazetarët, kryeministri i vendit Mateusz Morawiecki tha se ky verpim bëhet për të mbrojtur fermerët polak.


"Ne do ta zgjasim këtë ndalim pavarësisht mosmarrëveshjes së tyre, pavarësisht mosmarrëveshjes së Komisionit Evropian. Ne do ta bëjmë sepse është në interes të fermerit polak”, tha ai.