BREAKING NEWS

Plas keq! Krisje e thellë brenda PS së Shkodrës, zbardhen debatet e forta/ Ministrja e njohur shpërthen në ofendime ndaj anëtarëve socialistë: Jeni llumi i partisë. Nuk do ndodhë më…

Plas keq! Krisje e thellë brenda PS së Shkodrës, zbardhen debatet
x
BREAKING NEWS

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe qeveritarë në rrezik, pritet publikimi i përgjimeve, emaileve dhe komunikimeve të zyrtarëve të lartë me botën e krimit e biznesmenë

“Fenomeni Gruevski” në Shqipëri, politikanë dhe
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e korrupsionit dhe pastrimit të parave në Shqipëri, SHBA nuk do lejojë Metën dhe Berishën të shkaktojnë kaos dhe dhunë

Spartak Ngjela: SPAK shumë shpejtë do të arrestojë kokat e
x
BREAKING NEWS

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin, Brukseli fut në “listën e kuqe” Serbinë pas forcimit të bashkëpunimit me Vladimir Putinin

Ndërkombëtarët “dhunojnë” Vuçiçin,
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të madh nga Perëndimi që nga viti 1999, ja orët vendimtare të Vuçiçit, Kroacia paralajmëron se njohja e Kosovës është e afërt

Alarmohet Serbia, Beogradi është nën presionin më të
x
BREAKING NEWS

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet sekustrimi i pasurive të personit që ka lidhje me grupe kriminale, i përfshirë në trafikun e kokainës në Gjermani

Godet Prokuroria e Tiranës/ Apartamente, dyqane e tokë, kërkohet
x
BREAKING NEWS

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë ekonomik i Rusisë është gjithnjë e më katastrofik

Thellohet goditja për presidentin Vladimir Putin/ Bilanci i thellë
x
BREAKING NEWS

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet

Ish-ministri i Ekonomisë përfundon në SPAK. Zbardhen detajet
x

Bota

Po jep rezultate të shkëlqyera/ Po shpërndahet me shpejtësi mjekimi popullorë në kushte shtëpie që po shpëton Korenë e Veriut nga Covidi

Po jep rezultate të shkëlqyera/ Po shpërndahet me shpejtësi

Koreja e Veriut po përballet me përhapjen e Covid në një popullatë të pavaksinuar. Në fillim të vitit 2020, vendi bllokoi kufijtë e tij në përpjekje për të izoluar veten nga pandemia.

Sipas BBC, Kim Jong Un ka refuzuar deri më tani mbështetjen e jashtme mjekësore ndërkohë po mundohen të mbajnë nën kontroll pandeminë me mjekime tradicionale.

Pije të nxehta

Për ata që nuk janë të sëmurë rëndë, gazeta e partisë në pushtet Rodong Simnun rekomandoi ilaçe duke përfshirë çaj xhenxhefili ose një pije me gjethe shelgu.

Pijet e nxehta mund të qetësojnë disa simptoma të Covid-it, të tilla si dhimbje të fytit ose kollë, dhe të ndihmojnë në hidratimin kur pacientët humbasin më shumë lëngje se normalja. Gjethja e xhenxhefilit dhe shelgut gjithashtu lehtësojnë inflamacionin dhe zvogëlojnë dhimbjen.

Ujë i kripur

Media shtetërore intervistoi së fundmi një çift që rekomandoi shpërlarjen me ujë me kripë në mëngjes dhe në mbrëmje. Disa studime sugjerojnë që shpëlarja e hundës me ujë të kripur të luftojnë viruset që shkaktojnë ftohjen e zakonshme.

Por ka pak prova që ato ngadalësojnë përhapjen e Covid. Larja e gojës mund të vrasë virusin në laborator, zbuloi një studim.

Ilaçet kundër dhimbjeve dhe antibiotikët

Televizioni shtetëror i ka këshilluar pacientët të përdorin ilaçe kundër dhimbjeve si ibuprofen, si dhe amoksicilinë dhe antibiotikë të tjerë. Ibuprofeni (dhe paracetamoli) mund të ulin temperaturën dhe të lehtësojnë simptomat si dhimbje koke ose dhimbje të fytit.

Por ata nuk do ta pastrojnë virusin ose nuk do ta parandalojnë zhvillimin e tij. Antibiotikët, të destinuara për infeksione bakteriale dhe jo për viruse, nuk rekomandohen.

Sistemi shëndetësor

Sistemi shëndetësor i Koresë së Veriut është krijuar për të ofruar kujdes mjekësor falas nga shërbimet bazë në nivel fshati deri tek trajtimi i specializuar në spitalet qeveritare (zakonisht në qendrat urbane).

Por ekonomia është tkurrur vitet e fundit për shkak të sanksioneve dhe motit ekstrem si thatësira. Mbyllja e kufijve të vendit dhe masat e rrepta të bllokimit do të kenë gjithashtu një ndikim të dëmshëm.

Ndihma ndërkombëtare

Koreja e Veriut refuzoi tre milionë doza të prodhuara nga Kina, vitin e kaluar dhe thuhet se refuzoi ofertat e tjera nga skemat globale të ndarjes së vaksinave.

Koreja e Veriut thuhet se ka dërguar së fundmi tre avionë për të mbledhur furnizime mjekësore nga Shenyang.

Më të lexuarat