BREAKING NEWS

“Kjo është një ditë që kam dashur të vijë prej kohësh”/ Emocionohet kryeministri Rama, nderon në Kosovë akademikun shumë të njohur me “Yllin e Medaljes”: Zotni burrë, vetëdija e tij është tipar dallues!

“Kjo është një ditë që kam dashur të
x
BREAKING NEWS

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për çfarë kanë rënë dakord me Albin Kurtin: Do ndodhë në javën e fundit të nëntorit

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për
x
BREAKING NEWS

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama mban qëndrimin e prerë për tensionet në Veri dhe jep mesazhin e fortë: E drejta është me...(VIDEO-LIVE)

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët, kryeministri i Kosovës mesazh të fuqishëm

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët,
x
BREAKING NEWS

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë Berishën drejt SPAK, gjenerali zbërthehet te amerikanët për aferën e Gërdecit

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë
x
BREAKING NEWS

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan Hoxhës në ambasadën amerikane dhe akuzat ndaj Shkëlzen Berishës

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan
x
BREAKING NEWS

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas epokës Merkel, ja rezultati paraprak i zgjedhjeve në Gjermani

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas
x

Bota

Po ndodh kaosi në këtë shtet/ Presidenti “heq qafe” kryeministrin, merr vetë pushtetin!

Po ndodh kaosi në këtë shtet/ Presidenti “heq qafe”

Të zemëruar nga keqmenaxhimi i situatës së koronavirusit prej qeverisë, mijëra vetë dolën nëpër rrugë e u përleshën me policinë. Presidenti Kais Saied deklaroi se do t’i marrë përgjegjësitë me ndihmën e një kryeministri të ri, me qëllim “shpëtimin” e Tunizisë.

Kreu i shtetit pretendon se veprimet e tij janë të ligjshme sipas Kushtetutës së vendit. “I kemi marrë këto vendime derisa të kthehet paqja në Tunizi dhe të shpëtojmë shtetin”, tha ai.

Por për kryetarin e Parlamentit, Rached Ghannouchi, lëvizja e presidentit nuk përbën gjë tjetër veçse një grusht shteti. Ai i bëri thirrje përkrahësve të partisë së tij islamike, Ennahda, që të ngrihen e të protestojnë. Dhjetë vjet më parë, revolucioni në Tunizi nxiti tubime prodemokracisë në mbarë rajonin, në atë që do të njihej si pranvera arabe; por shpresat për më shumë punësim e mundësi , nuk u realizuan asnjëherë.

Një dekadë më vonë, Tunizia lufton me një krizë të thellë ekonomike dhe me një nga shpërthimet më të këqija të koronavirusit në rajon. Numri i rasteve është rritur ndjeshëm javët e fundit, duke shtuar trysninë mbi ekonominë. Kryeministri Hichem Mechichi e shkarkoi ministrin e Shëndetësisë javën e kaluar, por kjo nuk mjaftoi për të fashitur zemërimin e njerëzve.

Më të lexuarat