BREAKING NEWS

KQZ jep nesër vendimin për shkeljet e bëra në zgjedhjet e 6 marsit, janë të përfshirë ministra, kryetarë bashkish dhe...

KQZ jep nesër vendimin për shkeljet e bëra në zgjedhjet e 6
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, Mediu ka zbuluar emrin e parë që propozon opozita: Ky është personi i duhur për të ardhur në krye të shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, Mediu ka zbuluar emrin e parë që
x
BREAKING NEWS

Makina inteligjente ‘bën namin’ në qarkun e Lezhës, pezullohen 87 leje drejtimi

Makina inteligjente ‘bën namin’ në qarkun e Lezhës,
x
BREAKING NEWS

Hyn në fuqi marrëveshja e rëndësishme me Spanjën, Policia e Shtetit në konferencë të jashtëzakonshme (VIDEO-LIVE)

Hyn në fuqi marrëveshja e rëndësishme me Spanjën,
x
BREAKING NEWS

“Po s’u shkatërrua korrupsioni do të futemi në krizë të madhe”, Spartak Ngjela ngre alarmin dhe paralajmëron goditje të bujshme nga SPAK: Ka një plan!

“Po s’u shkatërrua korrupsioni do të futemi në
x
BREAKING NEWS

Befason Yuri Kim, shfaqet në mes të Tiranës si asnjëherë më parë

Befason Yuri Kim, shfaqet në mes të Tiranës si
x
BREAKING NEWS

Ndizet situata/ Suedia në NATO, Erdogan nuk tërhiqet nga vendimi: Nuk do të keni “po” nga ne pa kthyer ...

Ndizet situata/ Suedia në NATO, Erdogan nuk tërhiqet nga vendimi: Nuk
x
BREAKING NEWS

Rikthimi i Ilir Metës dhe Sali Berishës në politikë? Frrok Çupi del me deklaratën e fortë, zbulon çfarë po përgatitet: Këta të dy...

Rikthimi i Ilir Metës dhe Sali Berishës në politikë? Frrok
x

Bota

Ç’po ndodh? Kryebashkiaku i Kharkiv jep lajmin fantastik dhe tregon lëvizjen e forcave ruse

Ç’po ndodh? Kryebashkiaku i Kharkiv jep lajmin fantastik dhe tregon

Kryetari i bashkisë së Kharkiv, Ihor Terekhov, ka thënë për BBC se rusët janë tërhequr nga zona e qytetit Kharkiv në drejtim të kufirit të Moskës.

Ai deklaron se trupat ruse kishin arritur të hynin vetëm një herë në një pjesë të vogël të qytetit kyç verilindor dhe nuk kishin ndenjur aty për një kohë të gjatë.

“Rusët po bombardonin vazhdimisht Kharkivin sepse po qëndronin shumë afër qytetit. Dhe për shkak të përpjekjeve të mbrojtjes territoriale të Kharkiv dhe Forcave të Armatosura të Ukrainës, rusët janë tërhequr larg nga zona e qytetit në drejtim të kufirit rus.” tha kryebashkiaku, raporton BBC.

“Tani është qetësi në Kharkiv dhe njerëzit po kthehen gradualisht në qytet. Ne ofrojmë furnizim me ujë, gaz dhe energji elektrike për të gjithë qytetarët. Megjithatë, për fat të keq, shumë ndërtesa banimi janë shkatërruar ose dëmtuar. Pra, në të ardhmen do të duhet rindërtim. Nuk ka pasur asnjë granatim në qytet për pesë ditët e fundit. Kishte vetëm një përpjekje nga rusët për të goditur qytetin me një raketë pranë aeroportit të Kharkivit, por raketa u eliminua nga mbrojtja ajrore e Ukrainës”, deklaroi kryebashkiaku.