BREAKING NEWS

Lirohet mjeku Edvin Prifti

Lirohet mjeku Edvin Prifti
x

Bota

“Po nguten”, shkencëtari i njohur italian ngre dyshimet për ilaçin e njohur kundër koronavirusit, tregon arsyen pse nuk do ta bënte vaksinën

“Po nguten”, shkencëtari i njohur italian ngre dyshimet

Andrea Chrizadi, një profesor i shquar i mikrobiologjisë në Universitetin e Padovës dhe drejtor i laboratorit të mikrobiologjisë dhe mikrobiologjisë në një intervistë për mediat italiane ka shfaqur shqetësimin kohën e shkurtër që po aprovohen barnat dhe vaksinat për koronavirusin.

Chrizadi tha se: “Në lidhje me vaksinën e koronavirusit, nuk kam dyshim se gjithçka bëhet me mirëbesim dhe me procedura të rrepta, por problemi është se ka një nxitim në procedura.

Merrni Remdesivir, për shembull, i cili është aprovuar, por ka efekte anësore të rëndësishme dhe tani po del të jetë një problem, me procesin e miratimit që rishikohet. Pra, këto procedura të shpejta të miratimit paraqesin rreziqe të konsiderueshme.”

“Unë nuk do ta bëja vaksinën”

Andrea Chrizadi gjatë intervistës së tij shton “në këtë vend, nëse dikush thotë se ai kërkon vetëm transparencë, shpërthejnë trazira. Ajo që po them është e qartë. Bazuar në njohuritë që kemi sot, nuk do ta kisha vaksinën.”

“Ata duhet të kërkojnë falje”

“Unë nuk kërkoj falje. Duhet të kërkojnë falje ata që miratuan me ngut Remdesivir dhe pastaj doli të jetë diçka me pasoja. Ata duhet të kërkojnë falje për këtë, gjë që është shumë më e rëndësishme”, tha ai, ndërsa theksoi se nuk do të vaksinohej kundër Covid-19, derisa të ketë të dhëna për efikasitetin dhe sigurinë, të vaksinës si për komunitetin shkencor ashtu edhe për autoritetet që qeverisin shpërndarjen e saj.

“Është një çështje transparence, nëse doni të ndërtoni besim, duhet të jeni transparent”, tha ai.

Më të lexuarat