BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

“Po nguten”, shkencëtari i njohur italian ngre dyshimet për ilaçin e njohur kundër koronavirusit, tregon arsyen pse nuk do ta bënte vaksinën

“Po nguten”, shkencëtari i njohur italian ngre dyshimet

Andrea Chrizadi, një profesor i shquar i mikrobiologjisë në Universitetin e Padovës dhe drejtor i laboratorit të mikrobiologjisë dhe mikrobiologjisë në një intervistë për mediat italiane ka shfaqur shqetësimin kohën e shkurtër që po aprovohen barnat dhe vaksinat për koronavirusin.

Chrizadi tha se: “Në lidhje me vaksinën e koronavirusit, nuk kam dyshim se gjithçka bëhet me mirëbesim dhe me procedura të rrepta, por problemi është se ka një nxitim në procedura.

Merrni Remdesivir, për shembull, i cili është aprovuar, por ka efekte anësore të rëndësishme dhe tani po del të jetë një problem, me procesin e miratimit që rishikohet. Pra, këto procedura të shpejta të miratimit paraqesin rreziqe të konsiderueshme.”

“Unë nuk do ta bëja vaksinën”

Andrea Chrizadi gjatë intervistës së tij shton “në këtë vend, nëse dikush thotë se ai kërkon vetëm transparencë, shpërthejnë trazira. Ajo që po them është e qartë. Bazuar në njohuritë që kemi sot, nuk do ta kisha vaksinën.”

“Ata duhet të kërkojnë falje”

“Unë nuk kërkoj falje. Duhet të kërkojnë falje ata që miratuan me ngut Remdesivir dhe pastaj doli të jetë diçka me pasoja. Ata duhet të kërkojnë falje për këtë, gjë që është shumë më e rëndësishme”, tha ai, ndërsa theksoi se nuk do të vaksinohej kundër Covid-19, derisa të ketë të dhëna për efikasitetin dhe sigurinë, të vaksinës si për komunitetin shkencor ashtu edhe për autoritetet që qeverisin shpërndarjen e saj.

“Është një çështje transparence, nëse doni të ndërtoni besim, duhet të jeni transparent”, tha ai.