Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Policia i sekuestron ish-kryeministrit 72 çanta me bizhuteri

Postuar: 15/11/2018 - 19:40

Policia maljaziane sekuestroi sot 72 çanta me bizhuteri të çmuara dhe para, si dhe 284 çanta dore luksoze, që mendohet se i përkasin ish-kryeministrit Najib Razak, njoftoi sot agjencia zyrtare shtetërore “Bernama”.

Najib, i cili humbi papritur zgjedhjet javën e kaluar, është akuzuar për përvetësimin e miliona dollarëve nga fondi shtetëror për zhvillim 1MDB.

“Ky aksion është shtrirë edhe në godinat luksoze të lidhura me hetimet që po kryhen për 1MDB-në dhe policia do të punojë për të përcaktuar vlerën e këtyre të mirave materiale”, deklaroi, Amar Singh drejtori i Departamentit të Hetimit të Krimit Tregtar, sipas “Bernama”, rapoton ata.

“Çantat e dorës janë të markave luksoze si ‘Hermes’ dhe ‘Louis Vuitton’ si dhe në një prej rezidencave të Najib është gjetur një kasafortë prej hekuri ku ende po punohet për ta hapur”, tha Singh.

Ai shtoi gjithashtu se është duke u hetuar gjithësej në gjashtë prona si pjesë e hetimit të 1MDB-së.

Nga ana tjetër Najib ka mohuar të gjitha akuzat për korrupsion dhe në një hetim të mëparshëm qeveritar kishte dalë i pafajshëm.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/05/2019 - 09:02

Presidenti i SHBA Donald Trump ka mbajtur një qëndrim të prerë kundrejt Iranit. Me anë të një mesazhi të bërë publik në Twitter, Trump tha se Shtete e Bashkuara të Amerikës nuk duhet të kërconohen kurrë.

Postuar: 20/05/2019 - 08:52

Zona Jeshile (Green Zone) në qytetin e Bagdatit është goditur nga një raketë ‘Katjusha&rs

Postuar: 20/05/2019 - 08:15

Një masakër e vërtetë ka ndodhur në Brazil, ku 11 persona u vranë nga një bandë e cila qëlloi m

Postuar: 20/05/2019 - 07:54

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ka deklaruar se “Po prishim kurthet që formohen

Postuar: 19/05/2019 - 22:56

 Tension i lartë në Firence, ku rreth një mijë njerëz u mblodhën në sheshin “Repubblic

Postuar: 19/05/2019 - 14:56

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen deklaroi sot se ai rekomandon që zgjedhjet e parako

Postuar: 19/05/2019 - 14:22

Në një takim me rreth 400 gazetarë të Shoqatës së Shtypit të Jashtëm të Italisë më 18 maj, Papa F