BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

Prag lufte? Ky shtet zbulon tetë anije luftarake ruse dhe kineze pranë territorit të saj. Ja çfarë shkruajnë mediat botërore

Prag lufte? Ky shtet zbulon tetë anije luftarake ruse dhe kineze pranë

Duket se situata e tensionuar nuk është vetëm në Ukrainë, e cila ndodhet momentalisht nën agresionin rus, por edhe në Oqeanin Paqësor.

Të paktën tetë anije luftarake ruse dhe kineze janë parë në detet pranë Japonisë këtë javë, një tjetër shenjë kjo e presionit të dukshëm që të dy partnerët kanë bërë mbi Tokio ndërsa marrëdhëniet përkeqësohen përkatësisht mbi Ukrainën dhe Tajvanin.

Sipas CNN, Ministria e Mbrojtjes së Japonisë, ka njoftuar të martën se forcat e saj kishin vëzhguar pesë anije luftarake ruse të udhëhequra nga një shkatërrues anti-nëndetëse që kalonin me avull përmes ngushticës Tsushima, e cila ndan Japoninë dhe Korenë e Jugut.

“Kjo është një shfaqje e dukshme e forcës nga Rusia dhe Kina. Këto aktivitete janë një shqetësim i madh për Japoninë. Jo më pak, gjurmimi i lëvizjeve të forcave ushtarake ruse dhe kineze është një tendosje mbi burimet e Forcave të Vetëmbrojtjes japoneze,”  tha James Broën, profesor i shkencave politike në Universitetin Temple në Tokio.

Flotilja ruse me pesë anije ka qenë pranë ishujve japonezë për një javë, nga Hokkaido në veri në Okinaëa në jug, tha ministria në një njoftim për shtyp.

Ndërkohë, të paktën dy anije luftarake kineze dhe një anije furnizimi u panë të martën në ishujt Izu, rreth 500 kilometra në jug të kryeqytetit Tokio. Një nga ato anije dukej të ishte Lhasa, një shkatërrues i raketave të drejtuara tip 55 dhe një nga anijet sipërfaqësore më të fuqishme të Kinës.