BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Bota

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta

Udhëheqësi i Bosnjë-Hercegovinës Milorad Dodik po përpiqet ta izolojë vendin e tij nga e gjithë bota dhe “asi i fundit i tij nën mëngë” është që të shkaktojë luftë në Ballkan me mbështetjen e Vladimir Putinit. Situata në Bosnjë e Hercegovinë duket mjaft e tensionuar dhe vendi mund të shkojë drejt një konflikti të egër, nëse nuk merren masa. Ky vend shihet si një satelit i Vladimir Putinit për të shkaktuar trazira dhe deklaratat e tij të fundit e konfirmojnë më shumë këtë tezë. Nacionalisti serb i Bosnjës, u shpreh ditën e djeshme se ai respekton Vladimir Putinin dhe mbështet të ashtuquajturat “referendume” në Ukrainën e pushtuar për bashkimin me Rusinë. Dodik, i cili aktualisht shërben si anëtar serb boshnjak i presidencës trepalëshe, po fliste përpara zgjedhjeve të përgjithshme në Bosnjë. Një mbështetës i zëshëm i presidentit rus Vladimir Putin, Dodik sugjeroi se “referendumet” në Ukrainë, të cilat Perëndimi i ka dënuar si të detyruara, të paligjshme dhe të manipuluara, mund të përdoren në Bosnjë. Dodik mbron haptazi ndarjen e entitetit të mbizotëruar nga serbët e Bosnjës, Republika Srpska (RS) dhe bashkimin e tij me Serbinë fqinje.

Deklarata që nxit luftë

Këto reagime të Dodik, do të shkaktonin trazira në Bosnjë dhe mund të shpërthenin në konflikt të armatosur, pasi ndarja e vendit në dy njësi ose entitete kryesore administrative, RS dhe Federata me shumicë boshnjako-kroate e BiH ose FBiH, është rezultat i Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit të ndërmjetësuar nga SHBAja dhe Perëndimi, marrëveshja e paqes që i dha fund marrëveshjes së Bosnjës në 1992, Lufta e 1995, e cila pa rreth 100.000 njerëz të vrarë.

Pse NATO duhet të shqetësohet për Ballkanin?

Lufta e vazhdueshme në Ukrainë tregojnë se konfliktet e ngrira mund të shndërrohen brenda natës në luftëra në shkallë të plotë. Ata që jetojnë në Bosnje Hercegovinë, janë shumë të vetëdijshëm se konflikti i ngrirë, është një fuçi baruti që pret të ndizet, dhe se vetëm një prani e fuqishme ushtarake e NATO-s mund të sigurojë paqen dhe stabilitetin afatgjatë. Sigurisht, Rusia nuk e sheh Bosnje Hercegovinën apo ndonjë shtet tjetër të vogël të Ballkanit Perëndimor si një kërcënim të sigurisë kombëtare. Megjithatë, parandalimi i anëtarësimit të tyre në NATO dhe Bashkimin Evropian është një qëllim strategjik brenda objektivave më të gjera të politikës së jashtme ruse. Dhe Bosnja është objektivi më i lehtë, pasi problemet etnike ekzistuese, mund të thellohen qëllimisht për ta shmangur vëmendjen e BE-së dhe NATO-s nga planet më ambicioze të Moskës, si ato në Ukrainë. Dhe një pretekst për ndërhyrjen e mëtejshme të Moskës në Bosnje po ndërtohet ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, pretendoi kohët e fundit se mercenarë nga Bosnja, Kosova dhe Shqipëria po rekrutoheshin dhe transferoheshin në rajonin e Donbasit në Ukrainë për të luftuar kundër rebelëve të mbështetur nga Moska, diçka që qeveritë rajonale e mohuan me forcë. Retorika e konfliktit po buron edhe nga liderët politikë të grupit të tretë etnik të Bosnjes, kroatët dhe partia e tyre politike, Unioni Demokratik Kroat, që e sheh atmosferën e paqëndrueshme si një mundësi për të ndjekur reformat e veta zgjedhore të krijuara, me synim rrënjosjen e mëtejshme të sistemi politik aktual etno-nacionalist, në kurriz të partive politike liberale dhe qytetare. Një ekonomi e dobët, korrupsion i shumë-përhapur, reforma të dështuara dhe një komunitet ndërkombëtar i pa interesuar, po e dëmtojnë të ardhmen e vendit. Ka një konsensus të gjerë midis vëzhguesve vendas dhe atyre ndërkombëtarë se Bosnja po përballet aktualisht me krizën e saj më të rëndë të pasluftës. Nuk është më vetëm një krizë politike, por një krizë sigurie, e cila po përkeqësohet me shpejtësi.