Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Praktika korruptive të punësimit/ Kryebashkiakja e Romës rrezikon dënimin me burg

Postuar: 09/11/2018 - 20:42

Prokurori publik i Romës ka kërkuar gjatë ditës së sotme që kryebashkiakja populiste e kryeqytetit italian, Virginia Raggi të dënohet me 10 muaj burg për akuzat e praktikave korruptive të emërimeve në punë.

Raggi, e para kryebashkiake grua e Romës, akuzohet se ka bërë deklarata të rreme në lidhje me emërimin e Renato Marra si shefin e turizmit në Bashki.

Raffaele Marra, i cili është vëllai i Renatos, ka qenë më parë kreu i personelit të Bashkisë së Romës, i cili njihej edhe si krahu i djathtë i Raggit dikur, por që tashmë përballet me akuza të veçuara për korrupsion, të cilat i përkasin periudhës para se Raggi të zgjidhej kryebashkiake e Romës.

Avokati mbrojtës i Virginia Raggit do të ndjekë çështjen e saj të shtunën, ndërsa vendimi pritet në po të njëjtën ditë. Në Itali, gjithsesi, dënimet me më pak se dy vite burgim zakonisht pezullohen.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/01/2019 - 22:27

Mjekimet psikodelike si droga LSD dhe përbërësi i Ecstasy, MDMA kanë treguar se mund të stimulojnë rritjen e degëve dhe lidhjeve të reja nervore mes qelizave të trurit që mund të trajtojnë sëmundje si depresioni dhe

Postuar: 17/01/2019 - 21:59

Një kompleks me qindra vila luksoze po rrënohet në Turqi pasi askush nuk ka interes për t&rsquo

Postuar: 17/01/2019 - 20:21

Bashkëshorti 97-vjeçar i mbretëreshës së Britanisë, Duka i Edinbburg, është përfshirë në një ak

Postuar: 17/01/2019 - 20:00

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, udhëheq delegacionin e lartë rus gjatë vizitës në Serbi, m

Postuar: 17/01/2019 - 19:46

Silvio Berluskoni ka zgjedhur Parlamentin Europian si trampolinën e tij të fundit për t'u r

Postuar: 17/01/2019 - 19:38

Zhytësat pranë ishullit Oahu në Hawai kanë bërë një zbulim të rrallë, teksa fotografuan nga afë

Postuar: 17/01/2019 - 19:19

Një shpërthim i fuqishëm dhe zjarri kanë goditur një ndërtesë shkencore duke u riparuar në Univ