BREAKING NEWS

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep mesazhin e fortë

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep
x

Bota

‘President për jetë’/ Vladimir Putin nuk ndalet, siguron pushtetin deri në vitin 2036

‘President për jetë’/ Vladimir Putin nuk ndalet, siguron

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka firmosur  një ligj që e lejon atë të mbajë potencialisht pushtetin deri në vitin 2036, një veprim që zyrtarizon ndryshimet kushtetuese të miratuara me votimin popullor te vitit të kaluar.

Votimi kushtetues i 1 korrikut përfshiu një dispozitë që rivendos kushtet e mëparshme të Putinit, duke e lejuar atë të kandidojë për president dy herë të tjera.

Ndryshimi u vulos nga legjislatura e kontrolluar nga Kremlini dhe ligji përkatës i nënshkruar nga Putin u postua sot në një portal zyrtar të informacionit ligjor.

Presidenti 68-vjeçar rus, i cili ka qenë në pushtet për më shumë se dy dekada, më shumë se çdo udhëheqës tjetër i Kremlinit që nga diktatori Sovjetik Josef Stalin, tha se ai do të vendoste më vonë nëse do të kandidonte përsëri në vitin2024 kur mandati i tij aktual gjashtë-vjeçar mbaron.

Ndryshimet kushtetuese gjithashtu theksuan përparësinë e ligjit rus mbi normat ndërkombëtare, shpallën të jashtëligjshme martesat e të njëjtit seks dhe përmendën 'një besim në Zot' si një vlerë thelbësore.

Ligjvënësit rusë kanë modifikuar në mënyrë metodike legjislacionin kombëtar, duke miratuar ligjet përkatëse.

Pas përfundimit të mandatit të tij në vitin 2024, Putin nuk do të duhej të kandidonte më, por vitin e kaluar fitoi mbështetjen e publikut për të ndryshuar kushtetutën e Rusisë dhe për të hapur rrugën për dy mandate të tjera.