BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Bota

Presidenti Biden paraqet në OKB politikën amerikane mbi bashkësinë globale: Të qëndrojmë vigjilentë ndaj kërcënimit terrorist

Presidenti Biden paraqet në OKB politikën amerikane mbi

Presidenti amerikan, Joe Biden ka mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, fjalimin e parë që nga marrja e detyrës. Në fjalën e tij, zoti Biden ka bërë të qartë vizionin afatgjatë për bashkësinë globale, mbrojti tërheqjen nga Afganistani dhe theksoi rëndësinë e rivendosjes së aleancave. Biden tha se ruajtja e botës do të ishte më e suksesshme dhe më me ndikim" nëse të gjitha kombet punojnë drejt misionit të plotë ku jemi thirrur. Presidenti iu drejtua Kombeve të Bashkuara se Shtetet e Bashkuara janë të fokusuar drejtë së ardhmes. Ai theksoi se tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani ishte pikërisht një hap më tej drejtë kësaj të ardhmeje. “Këto janë sfidat që ne do të përcaktojmë se si duket bota për fëmijët dhe nipërit tanë dhe atë që ata do të trashëgojnë. Ne mund t’i takojmë ata vetëm duke shikuar nga e ardhmja. Unë qëndroj këtu sot për herë të parë në 20 vjet me Shtetet e Bashkuara nuk janë në luftë. Ne e kemi kthyer faqen”, tha ai. Ajo që u vu re ishte një ndryshim thelbësor i vizionit të Biden në krahasim me paraardhësin e tij Donald Trump, i cili ishte me politikën”Amerika e para”.

Terrorizmi

Presidenti Biden tu shpreh se Shtetet e Bashkuara duhet të qëndrojnë vigjilente kundër terrorizmit global dhe vendas në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, raporton CNN. “Ne gjithashtu duhet të qëndrojmë vigjilentë ndaj kërcënimit të terrorit, që paraqet terrorizmi, për të gjitha kombet tona, qofshin ato që vijnë nga rajone të largëta të botës ose në oborrin tonë”, tha Biden. Presidenti amerikan shtoi se goditjet terroriste janë të hidhura dhe shumë shtete e kanë provuar ndjesinë dhe pasojat. “Ata që kryejnë akte terroriste kundër nesh do të vazhdojnë të gjejnë një armik të vendosur në Shtetet e Bashkuara. Bota sot nuk është bota e vitit 2001. Dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë i njëjti vend që ishim kur u sulmuam më 11 shtator, 20 vjet më parë. Sot, ne jemi të pajisur më mirë për të zbuluar dhe parandaluar kërcënimet terroriste dhe ne jemi më elastikë në aftësinë tonë për t’i zmbrapsur ato dhe për t’iu përgjigjur”, tha ai. Biden bëri me dije gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të punojnë me partnerët lokalë për të zvogëluar nevojën për vendosje të mëdha ushtarake. “Ne do të takojmë kërcënimet terroriste që dalin sot dhe në të ardhmen me një gamë të plotë mjetesh në dispozicion për ne, duke përfshirë punën në bashkëpunim me partnerët lokalë, në mënyrë që të mos kemi nevojë të jemi kaq të varur nga vendosjet ushtarake në shkallë të gjerë. Një nga mënyrat më të rëndësishme që ne mund të rrisim në mënyrë efektive sigurinë dhe të zvogëlojmë dhunën është duke kërkuar të përmirësojmë jetën e njerëzve në të gjithë botën që shohin se qeveritë e tyre nuk po i shërbejnë nevojave të tyre”, tha ai.

Kriza klimatike

Presidenti Joe Biden njoftoi të martën se do të punojë me Kongresin për të dyfishuar përsëri angazhimin financiar të Shteteve të Bashkuara për të ndihmuar vendet në zhvillim të përballen me krizën klimatike. Ai u zotua në prill se SHBA do të rrisë kontributin e tij në financimin e klimës globale në 5.7 miliardë dollarë në vit, duke e vendosur angazhimin e tij të ri në 11.4 miliardë dollarë në vit, tha një zyrtar i lartë i administratës së Biden për CNN. "Në prill, unë njoftova se SHBA do të dyfishojë financimin tonë publik ndërkombëtar për të ndihmuar vendet në zhvillim të trajtojnë krizën klimatike, dhe sot, jam krenar të njoftoj se ne do të punojmë me Kongresin për të dyfishuar atë numër përsëri, përfshirë përpjekjet e përshtatjes", tha Biden. Kongresi do të jetë përfundimisht përgjegjës për përvetësimin e fondeve të klimës, që do të thotë se numri përfundimtar mund të ndryshojë. Demokratët e Kongresit aktualisht po shkruajnë projekt -ligjin e Bidenit prej 3.5 trilion dollarësh, i cili përmban shumën e madhe të shpenzimeve për programet e klimës dhe energjisë. Biden tha se zotimi i tij i ri do t'i bëjë Shtetet e Bashkuara lider në financat publike të klimës. "Me mbështetjen tonë të shtuar, së bashku me rritjen e kapitalit privat, dhe nga donatorët e tjerë, ne do të jemi në gjendje të arrijmë qëllimin e mobilizimit të 100 miliardë dollarëve për të mbështetur veprimet klimatike në vendet në zhvillim", tha Biden. Zyrtari i lartë i administratës i tha CNN se Biden ka qenë i qartë se Shtetet e Bashkuara do të përmbushin premtimet tona për financimin e klimës, përfshirë Fondin e Gjelbër për Klimën, i cili është mekanizmi kryesor i financimit të klimës në OKB.

Më të lexuarat