Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Presidenti i KE-së, Juncker: Britania do të pendohet për BREXIT

Presidenti i KE-së, Juncker: Britania do të pendohet për BREXIT

Postuar: 13/03/2018 - 16:01

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka paralajmëruar sot se Britania e Madhe do të pendohet lidhur me vendimin për ta braktisur Bashkimin Evropian (BE).
 
Duke folur para Parlamentit evropian, Juncker është brohoritur nga anëtarët euro skeptikë të këtij parlamenti, teksa Juncker tha se dalja e Britanisë së Madhe nga BE parashikohet të përfundojë në datën 29 mars, 2019.
 
Si përgjigje ndaj tyre, Juncker tha se do të vijë koha kur ata do të pendoheni për vendimin e marrë.
 
Ndërsa, Guy Verhofstadt, përfaqësues i BREXIT në parlamentin evropian tha se ka ardhur koha që Britania të lëvizë përtej sloganeve.
 
Ai ka shtuar se Britania dhe BE-ja janë shumë afër një marrëveshjeje sa u përket të drejtave të qytetarëve në epokën pas BREXIT-it.
“Unë do të preferoja që Britania të mos e kishte marrë vendimin për ta braktisur BE-në, mirëpo kushdo që e braktis BE-në duhet ta dijë, sinqerisht, se çka nënkupton kjo. Nëse ju vendosni që t’i hidhni apo t’i lini prapa marrëveshjet dhe rregullat e përbashkëta, atëherë ju duhet ta pranoni se gjërat nuk mund të mbesin ashtu siç janë”, shtoi Juncker.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 27

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2018 - 16:33

Dy deputetë italianë duket se kanë përzier pasionin me politikën, pasi u regjistruan fshehurazi duke bërë seks në një banjë në Dhomën e Ulët të Deputetëve në Romë.

Postuar: 09/12/2018 - 09:51

Policia franceze ka hedhur gaz lotsjellës ndaj turmave masive të protestuesve që pushtuan zemrën

Postuar: 08/12/2018 - 22:43

Në janar Kongresi amerikan do të rishikojë paketën e sanksioneve ndaj Rusisë, prandaj Banka Qen

Postuar: 08/12/2018 - 22:27

Teksa protestat e dhunshme në Paris po vazhdojnë deri në orët e mbrëmjes dhe është njoftuar se

Postuar: 08/12/2018 - 20:16

Protestat anti-qeveritare në Francë, krijuan një monstër, tha ministri i Brendshëm francez Chri

Postuar: 08/12/2018 - 17:24

Policia e Egjiptit tha sot se ka vrarë dy sulmues autorë të sulmit të muajti të kaluar ndaj një

Postuar: 08/12/2018 - 17:12

Minsitrii brendshëm i Italisë Matteo Salvini mbushi sot sheshin kryesor të Romës me mijëra mbës