BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Bota

Presidentja e KE-së reagon e revoltuar për çështjen e bujshme: Turp! BE nuk do të bëjë kompromis mbi këto parime

Presidentja e KE-së reagon e revoltuar për çështjen e

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, i ka kërkuar ekzekutivit që t’i dërgojë një letër zyrtare qeverisë Hungareze për të sqaruar përmbajtjen e ligjit të kohëve të fundit anti-LGBT dhe e ka cilësuar atë ligj si ‘turp’.

Ky projekt-ligj hungarez është një turp. Unë kam udhëzuar komisionerët e mi të përgjegjshëm t’u shkruajnë autoriteteve hungareze duke shprehur shqetësimet tona ligjore përpara se projekt-ligji të hyjë në fuqi”,tha von der Leyen të mërkurën në mëngjes, duke theksuar se BE nuk do të bënte kompromis mbi parimet si dinjiteti njerëzor, barazia dhe respektimi i të drejtave të njeriut.

Ligjvënësit hungarezë miratuan këtë muaj një projekt-ligj që e bën të paligjshme portretizimin e homoseksualitetit dhe ndryshimin e seksit në materialin arsimor shkollor dhe programet televizive të synuara për personat nën moshën 18 vjeç. Qeveria e Kryeministrit Viktor Orban argumenton se ligji synon kryesisht pedofilinë. Presidenti i Hungarisë, një ish-ligjvënës nga partia në pushtet Fidesz, pritet së shpejti të nënshkruajë projekt-ligjin.

Konflikti midis komunitetit LGBT dhe pedofilëve është denoncuar ashpër nga ekspertët e të drejtave të njeriut dhe shoqëria civile për përjetësimin e stereotipeve të dëmshme.

Të martën, Gjermania, Hollanda, Suedia, Franca, Irlanda dhe vendet e tjera evropiane dënuan Hungarinë mbi ligjin. Një ministër suedez e përshkroi atë si “grotesk”.