BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x

Bota

“Presim akte të tjera”/ Pas sulmit të dyshuar rus në Nord Stream, zbardhet lëvizja e menjëhershme e liderëve europianë

“Presim akte të tjera”/ Pas sulmit të dyshuar rus në

Infrastruktura kritike e Evropës është tani në rrezik pasi tubat e gazit Nord Stream u hodhën në erë në një sulm që mendohet gjerësisht se ishte orkestruar nga Rusia, kanë paralajmëruar politikanë të lartë, shefa të mbrojtjes dhe ekspertë të sigurisë.

Ekziston frika se tubacionet, platformat dhe kabllot nënujore në të cilat mbështeten vendet duke përfshirë Britaninë për energjinë, bankat, tregtimin e aksioneve dhe biznesin tani mund të jenë në shënjestër, pasi ministrja e Brendshme gjermane paralajmëroi sot liderët që të përgatiten për kërcënime të ‘paimagjinueshme më parë’ ndaj kombeve të tyre.

Disa tashmë kanë filluar të përpiqen për të forcuar mbrojtjen e tyre, me shefin e NATO-s , Jens Stoltenberg sot në Danimarkë. Jonas Gahr Stoere, kryeministri i Norvegjisë, tha se ushtria do të vendoset dukshëm rreth platformave të naftës dhe gazit për t’i mbrojtur ato.

Kjo sugjeron që Mbretëria e Bashkuar e lidhur me Norvegjinë nëpërmjet dy tubacioneve kryesore që bartin një të tretën e gazit të këtij vendi është gjithashtu në rrezik.

Ndërkohë më shumë se gjysma e gazit në tubacionet e dëmtuara Nord Stream në Detin Baltik ka rrjedhur tashmë në atmosferë, tha kreu i Agjencisë Daneze të Energjisë, Kristoffer Bottzauw.

Ministri i mbrojtjes i Danimarkës Morten Bodskov tha më herët sot se do të duheshin “një ose dy javë” përpara se të fillonin inspektimet e strukturave të dëmtuara.