BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Bota

“Presim edhe më të mëdhenj…!”/ Shtohet aktiviteti sizmik në rajon, çfarë paralajmëron sizmiologu i njohur pas tërmetit të sotëm

“Presim edhe më të mëdhenj…!”/ Shtohet

Tërmeti i sotëm me magnitudë 5.9 të shkallës Rihter në Duzce të Turqisë ka rritur shqetësimet për një goditje edhe më të fortë në vend, pikërisht në detin Marmara, fiks përballë Stambollit ku jetojnë më shumë se 14 milion banorë.

Duke parë historikun e tërmeteve në Turqi dhe përsëritjen e tyre me një saktësi matematikore pikërisht në zonën e tensionit që kalon përmes Marmarasë, ekspertët turq presin gjatë muajve apo viteve në vijim një tërmet me magnitudë mesatare 7 në afërsi të Stambollit, gjë e cila sipas tyre mund të shkaktojë një numër kolosal të vdekurish nëse nuk merren masat paraprakisht për përforcimin e godinave.

Gjatë një daljeje televizive pas tërmetit të sotëm, sizmiologu Prof.Dr. Sukru Ersoy tha se gjatë ditëve në vijim priten goditje të tjera në zonë me magnitudë deri në 5 të shkallës Rihter, ndërsa e vuri theksin te tërmeti i madh i Marmarasë.

“Gjatë periudhave në vijim presim një tërmet me magnitudë 7 të shkallës Rihter në Marmara, disa dhjetra kilometra më në Perëndim të epiqendrës së tërmetit të sotëm”, tha ai, ndërsa shtoi se duhen marrë masat urgjentisht në drejtim të përmirësimit të infrastrukturës.

Sizmiologu tha se nuk pritej që të ndodhte një tërmet në këtë zonë pasi edhe më herët kanë ndodhur dhe mendohej se ishte shfryrë tensioni mes pllakave tektonike.

“Nuk prisnim që pas dy tërmeteve të fortë të kishte edhe një tjetër të mesëm në këtë zonë. Megjithatë, duhet thënë që ne jemi në një zonë ku ndodhin shumë tërmete dhe duhet të sillemi sipas këtij profile duke qenë gati përherë”, tha ai.

Territori përreth nes, përfshi Turqinë, Greqinë si edhe vetë Shqipërinë janë duke u përballur me një rritje të numrit të tërmeteve gjatë dy viteve të fundit, gjë e cila sipas sizmiologëve është një fenomen normal për shkak të cikleve që knë pllakat tektonike.