BREAKING NEWS

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të SPAK. Zbardhet çfarë u vendos për 'fatin' e tyre

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të
x
BREAKING NEWS

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses dhe 5 gjyqtarëve të GJL (EMRAT)

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë fund jetës, zbardhet arsyeja e aktit ekstrem, dalin pamje nga vendi ku vdiq gazetari dhe analisti (VIDEO)

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë
x
BREAKING NEWS

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme”, Frrok Çupi ‘shigjeton’ qeverinë: Ai nuk ka keq vetëm ministrat, por edhe...

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të
x
BREAKING NEWS

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga kati i katërt i banesës (EMRI+FOTO)

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në Tiranë, policia vendos perimetrin e sigurisë

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga kati i katër i pallatit

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për viktima!”, Frrok Çupi del me paralajmërimin ‘bombë’ për protestën e Sali Berishës: Ai nuk kthehet pa një trofe!

“Sot ditë e frikshme! Mund të ketë skenarë për
x

Bota

Princ Harry nis një veprim ligjor kundra qeverisë angleze, ja për çfarë bëhet fjalë

Princ Harry nis një veprim ligjor kundra qeverisë angleze, ja për

Princi Harry është duke ndërmarrë veprime ligjore kundër qeverisë lidhur me vendimin e saj për të hequr sigurinë e tij policore në Mbretërinë e Bashkuar dhe princi pretendoi se është ‘e pasigurt‘ që familja e tij të kthehet në MB pa të.

Avokatët që veprojnë për Harry-n, i cili u tërhoq nga detyrat mbretërore dy vjet më parë, i kanë shkruar një letër protokollit në Zyrën e Brendshme, duke treguar se ata do të kërkojnë një rishikim gjyqësor nëse familjes se Harry-t nuk u sigurohet siguria e vazhdueshme gjatë kohës që ata janë në Britani – për të cilën ata e bëjnë të qartë se ai është i lumtur ta paguajë.

Një deklaratë e lëshuar në emër të princit i referohet faktit se të tjerët që kanë lënë postet publike, siç bëri Princi Harry dy vjet më parë, kanë marrë ende mbrojtje nga policia.

Nëse çështja vazhdon, do të çojë në një betejë në Gjykatën e Lartë midis Ministrave dhe Princit Harry.

Harry dëshiron të sjellë djalin e tij Archie dhe vajzën e vogël Lilibet për vizitë nga SHBA, por ai dhe familja e tij nuk janë në gjendje të kthehen në shtëpinë e tyre sepse është shumë e rrezikshme, tha një përfaqësues ligjor.

Kjo vjen pas një incidenti në Londër në verën e vitit 2021, kur siguria e tij u rrezikua pasi makina e tij u ndoq nga fotografët paparacët ndërsa ai u largua nga një ngjarje bamirësie.

Princi dëshiron të financojë vetë sigurinë, në vend që të kërkojë nga taksapaguesit të paguajnë faturën, tha një përfaqësues ligjor i Harry-t.

Deklarata thoshte: “Siç dihet gjerësisht, të tjerët që kanë lënë postet publike dhe kanë një rrezik të natyrshëm kërcënimi, marrin mbrojtje nga policia pa asnjë kosto për ta”.

Harry po argumaenton se ekipi i tij i mbrojtjes privat në SHBA nuk ka juridiksion adekuat jashtë vendit ose akses në informacionin e inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar që është i nevojshëm për të mbajtur familjen e tij të sigurt.

“Mbretëria e Bashkuar do të jetë gjithmonë shtëpia e Princit Harry dhe një vend ku ai dëshiron që gruaja dhe fëmijët e tij të jenë të sigurt”, tha përfaqësuesi ligjor i dukës në një deklaratë.

Më të lexuarat