BREAKING NEWS

Dy shkencëtarë dhe një gjyqtar padisin Conten për masat skandaloze me pasojë vdekjen e 35 mijë italianëve nga Covid

Dy shkencëtarë dhe një gjyqtar padisin Conten për masat
x

Bota

Prodhonte këpucë dhe çanta për markat luksoze si Armani, arrestohet pronari (Çfarë gjeti Policia në vendin e punës që e fundosën)

Prodhonte këpucë dhe çanta për markat luksoze si Armani,

Autoritetet italiane arrestuan shefin e një kompanie në Napoli pasi punësoi dhjetëra punëtorë pa dokumente që dyshohet se bënin produkte lëkure për disa nga grupet markat të njohura të luksit në Evropë.Vincenzo Capezzuto, kreu i Moreno Srl u la në arrest shtëpie nën akuzat e punësimit të paligjshëm tha avokati i tij, Rosario Pagliuca.

Burime thanë se kompania bëri këpucë dhe çanta për marka, përfshirë Armani, Kering’s (PRTP.PA) Saint Laurent dhe LVMH’s (LVMH.PA) Fendi, produktet e të cilëve shiten për mijëra euro.

Por asnjë nga kompanitë nuk konfirmoi ndonjë lidhje me Moreno dhe Saint Laurent.

Në të gjithë botën, industria e mallrave luksoze vlerësohet të ketë një vlerë prej 276 miliardë eurosh (305.86 miliardë dollarë) në vitin 2019, sipas këshilltarëve Bain & Co dhe Fondazione Altagamma, fondacioni i industrisë së prodhuesve luksozë italianë.

Sidoqoftë, çështja nxori në pah botën e errët të kësaj pune.Ndërsa policia kontrolloi ambientet e Morena, rreth 50 punëtorë, duke përfshirë një grua shtatzënë dhe dy adoleshentë ishin fshehur në një depo midis rrobave prej lëkure dhe grumbuj këpucësh.

Pagliuca mbrojti klientin e tij, duke thënë se furnizuesit e vegjël ishin përbërës të industrisë dhe shpesh paguheshin nga shtëpitë e mëdha të modës.

Ai gjithashtu mohoi që punëtorët ishin rrëmbyer, duke thënë se ata kishin pranuar të fshiheshin për të ndaluar mbylljen e ndërmarrjes. Ai tha se të gjithë ata do të vendosen me kontrata të rregullta.

Shumica e grupeve të mëdha të modës kanë ekipe të inspektorëve për të siguruar që kontraktorët respektojnë rregullat e punës dhe shëndetit dhe sigurisë.Saint Laurent, i kontrolluar nga grupi francez luksoz Kering, tha që nuk kishte asnjë lidhje me Moreno. “Ne aktualisht jemi duke hetuar çështjen,” tha ajo.

Në një deklaratë, Armani tha se Moreno nuk ishte një nga furnizuesit e tij të drejtpërdrejtë ose një nënkontraktues i autorizuar. Fendi nuk pranoi të komentojë.