Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Prodhonte këpucë dhe çanta për markat luksoze si Armani, arrestohet pronari (Çfarë gjeti Policia në vendin e punës që e fundosën)

Postuar: 18/11/2019 - 20:29

Autoritetet italiane arrestuan shefin e një kompanie në Napoli pasi punësoi dhjetëra punëtorë pa dokumente që dyshohet se bënin produkte lëkure për disa nga grupet markat të njohura të luksit në Evropë.Vincenzo Capezzuto, kreu i Moreno Srl u la në arrest shtëpie nën akuzat e punësimit të paligjshëm tha avokati i tij, Rosario Pagliuca.

Burime thanë se kompania bëri këpucë dhe çanta për marka, përfshirë Armani, Kering’s (PRTP.PA) Saint Laurent dhe LVMH’s (LVMH.PA) Fendi, produktet e të cilëve shiten për mijëra euro.

Por asnjë nga kompanitë nuk konfirmoi ndonjë lidhje me Moreno dhe Saint Laurent.

Në të gjithë botën, industria e mallrave luksoze vlerësohet të ketë një vlerë prej 276 miliardë eurosh (305.86 miliardë dollarë) në vitin 2019, sipas këshilltarëve Bain & Co dhe Fondazione Altagamma, fondacioni i industrisë së prodhuesve luksozë italianë.

Sidoqoftë, çështja nxori në pah botën e errët të kësaj pune.Ndërsa policia kontrolloi ambientet e Morena, rreth 50 punëtorë, duke përfshirë një grua shtatzënë dhe dy adoleshentë ishin fshehur në një depo midis rrobave prej lëkure dhe grumbuj këpucësh.

Pagliuca mbrojti klientin e tij, duke thënë se furnizuesit e vegjël ishin përbërës të industrisë dhe shpesh paguheshin nga shtëpitë e mëdha të modës.

Ai gjithashtu mohoi që punëtorët ishin rrëmbyer, duke thënë se ata kishin pranuar të fshiheshin për të ndaluar mbylljen e ndërmarrjes. Ai tha se të gjithë ata do të vendosen me kontrata të rregullta.

Shumica e grupeve të mëdha të modës kanë ekipe të inspektorëve për të siguruar që kontraktorët respektojnë rregullat e punës dhe shëndetit dhe sigurisë.Saint Laurent, i kontrolluar nga grupi francez luksoz Kering, tha që nuk kishte asnjë lidhje me Moreno. “Ne aktualisht jemi duke hetuar çështjen,” tha ajo.

Në një deklaratë, Armani tha se Moreno nuk ishte një nga furnizuesit e tij të drejtpërdrejtë ose një nënkontraktues i autorizuar. Fendi nuk pranoi të komentojë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 22:57

Të gjithë emigrantët do të paguajnë një shumë prej 626 paundësh për sistemin qeveritar shëndetësor, pavarësisht nëse do kërkojnë e marrin shërbime shëndetësore apo jo.

Postuar: 13/12/2019 - 22:55

Në Milano të Italisë ka nisur bora e parë për këtë vit.

Postuar: 13/12/2019 - 22:08

Në sheshin përpara ‘La Défense’ afër Parisit, një burrë që bërtiste me të madhe &ldqu

Postuar: 13/12/2019 - 21:33

Zyrtari i Kombeve të Bashkuara është shprehur se krerët e shteteve në të gjithë botën përballen m

Postuar: 13/12/2019 - 20:01

Falë përpjekjeve të përbashkëta të ekipeve ekonomike-tregtare kineze dhe amerikane, të dy palët

Postuar: 13/12/2019 - 18:43

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është filmuar teksa shkonte në tualet i shoqëruar nga 6 trupr

Postuar: 13/12/2019 - 18:33

Motra e kryeministrit britanik Boris Johnson ka treguar se nuk e ka takuar kurrë të dashurën e vë