Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Protestat kundër "Charlie Hebdo", Hollande: Franca respekton të gjitha besimet, vende të privuara, nuk kuptojnë lidhjen tonë me lirinë e fjalës

Protestat kundër "Charlie Hebdo", Hollande: Franca respekton të gjitha besimet, vende të privuara, nuk kuptojnë lidhjen tonë me lirinë e fjalës

Postuar: 17/01/2015 - 20:30

Presidenti i Francës, François Hollande, ka dënuar ashpër protestat e botës myslimane kundër revistës satirike "Charlie Hebdo". Sipas tij, ata janë vende të privuara, që nuk e kuptojnë lidhjen e Francës me lirinë e fjalës. 
 
“Ne i kemi mbështetur këto vende në luftën kundër terrorizmit. Unë ende dua të shpreh solidaritetin tim ndaj tyre, por në të njëjtën kohë, Franca ka parimet dhe vlerat e veta, veçanërisht lirinë e shprehjes. Ka tensione në vendet që nuk e kuptojnë lidhjen tonë ndaj lirisë së fjalës sepse kanë qenë të privuar. Ne kemi parë protestat dhe do të thoja se në Francë janë respektuar të gjitha besimet”, ka theksuar Hollande.
 
Ndërkohë, myslimanët në Nigeri, Algjeri, Pakistan e shumë vende të tjera, e kanë konsideruar shumë ofenduese publikimin e karikaturës së Profetit Muhamed në faqen e parë të "Charlie Hebdo". Kështu, ata janë ngritur në protesta të dhunshme, duke djegur kisha, si dhe një qendër kulturore franceze.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 21:51

Një djalë 13-vjeç u gjet i varur në shtëpinë e tij në SHBA, pasi zbuloi se vajza që ai pëlqente kishte të dashur.

Postuar: 20/08/2019 - 20:49

Një burrë nga Karolina e Veriut akuzohet se ka mbajtur një grua 24-vjeçare dhe foshnjën e saj në

Postuar: 20/08/2019 - 19:17

Një baba ka tentuar të hedhë vajzën e tij 5 muajshe nga dritarja.

Postuar: 20/08/2019 - 18:48

Çdo ditë e më tepër mediat botërore po flasin për një dëshirë të papërmbajtshme të Donald Trump p

Postuar: 20/08/2019 - 18:07

Një ngjarje e rëndë ka tronditur pasditen e sotme Greqinë pasi mediat vendase raportojnë se një h

Postuar: 20/08/2019 - 17:50

Komisioni Europian shprehu sot keqardhje që kryeministri britanik, Boris Johnson nuk kishte propo

Postuar: 20/08/2019 - 17:03

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-min