Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Protestat kundër Presidentit i marrin jetën 6 personave

Postuar: 22/05/2019 - 20:03

Gjashtë persona janë vrarë dhe 200 janë plagosur gjatë tubimeve masive në Xhakarta kundër rizgjedhjes së presidentit indonezian Joko Widodo.
 
Policia indoneziane konfirmoi numrin e të vdekurve bazuar në raportet e spitaleve. Ata thanë se shkaku i vdekjes po hetohet.
 
Shefi i policisë kombëtare ka mohuar se oficerët e tij kanë përdorur municione të gjalla.
 
Policia hodhi gaz lotsjellës tek protestuesit gjatë përplasjeve në kryeqytet të mërkurën.
 
Protestuesit hodhën fishekzjarre dhe gurë oficerëve të policisë pranë agjencisë mbikëqyrëse të zgjedhjeve, ndërsa përplasjet rifilluan edhe në zona të tjera të qytetit.
 
Mediat sociale janë kufizuar në disa zona për të ndalur përhapjen e thashethemeve.
 
Protestat nisën pasi rezultatet zyrtare të zgjedhjeve treguan se Widodo kishte mundur rivalin e tij Prabowo Subianto në zgjedhjet e muajit të kaluar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2019 - 19:58

SHBA, Izraeli dhe Rusia kanë arritur marrëveshje rreth shumicës së çështjeve sa i përket zgjidhjes së krizës në Siri, ka njoftuar Sekretari për Siguri i Rusisë, Nikolai Patrushev.
 

Postuar: 25/06/2019 - 19:48

Të premten e ardhshme Këshilli Federal do të trajtojë paketën e migracionit.

Postuar: 25/06/2019 - 19:34

Ministri i Jashtëm i Kubës, Bruno Rodríguez tha sot se autoritetet e vendit shprehin mbështejen

Postuar: 25/06/2019 - 18:52

Parashikuesit e motit bënë shaka teksa thanë se “ferri po vjen” në Europë, duke qen

Postuar: 25/06/2019 - 15:43

Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar përballjen e botës me një “aparteid” të shkak

Postuar: 25/06/2019 - 15:33

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës votoi për kthimin e Rusisë në këtë dhomë pas një

Postuar: 25/06/2019 - 15:30

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të martën se sanksionet e reja të SHBA kundër zyrtarëve t