BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Provokimet e Kinës në Indo-Paqësor, SHBA aktivizon Typhon, ja çfarë mund të bëjë sistemi i fuqishëm raketor

Provokimet e Kinës në Indo-Paqësor, SHBA aktivizon Typhon, ja

Numërimi mbrapsht ka filluar për lëshuesin e ri me rreze të gjatë me kapacitet të ndërmjetëm, që Shtetet e Bashkuara synojnë të vendosin në Azi. Burime ushtarake amerikane shpjeguan se Uashingtoni planifikon të vendosë të ashtuquajturin sistem raketor Typhon në rajonin Indo-Paqësor, ku situata është veçanërisht e tensionuar. "Në vitin 2024, ne synojmë ta vendosim këtë sistem në rajon. Nuk do të them se ku dhe kur, por do të them vetëm se do ta vendosim atë në rajon," tha komandanti i Ushtrisë së Paqësorit, gjenerali Charles Flynn. I njohur si Typhon, SHBA projektoi sistemin me bazë tokësore për të lëshuar raketat aktuale SM-6 të Raytheon dhe raketat e lundrimit Tomahawk. Gama e armës është e jashtëzakonshme, duke qenë se ajo mund të godasë objektiva në një distancë që varion nga 500 kilometra, duke përdorur raketa sulmi precize (PrSM), deri në 2,776 kilometra me armën e ardhshme hipersonike me rreze të gjatë (LRHW). "Ne e kemi testuar atë dhe kemi një bateri, ose dy," u tha Flynn gazetarëve në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë Halifax, raportoi Breaking Defense. Flynn nuk zbuloi nëse Uashingtoni kishte bërë një marrëveshje me një qeveri të huaj për të vendosur armën e re në territorin e saj, as nëse sistemi do të drejtohej në Guam, një territor amerikan. Megjithatë, ai tha konkretisht se Typhon nuk do të vendoset në Shtetet e Bashkuara kontinentale duke përjashtuar kështu vendosjen e tij në bregun perëndimor të vendit. Vitet e fundit ushtria amerikane është fokusuar në zgjerimin e gamës së zjarrit të saj me precizion dhe që përfaqësohet nga Typhon. Ky është një nga opsionet e sulmit me rreze të gjatë që vetë gjenerali Flynn shpreson të shohë në rajon në të ardhme.