BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x

Bota

Pse nuk e njeh qeveria amerikane? Fakte që nuk i keni ditur mbi Trekëndëshin e Bermudës

Pse nuk e njeh qeveria amerikane? Fakte që nuk i keni ditur mbi

Trekëndëshi i Bermudës kufizohet afërsisht nga Miami, Bermuda dhe Porto Riko.

Emri “Trekëndëshi i Bermudës” u përdor për herë të parë në një artikull reviste në vitin 1964.

Numri i zhdukjeve të raportuara në Trekëndëshin e Bermudës është relativisht i vogël në krahasim me numrin e anijeve dhe avionëve që kalojnë të sigurtë nëpër këtë rajon, çdo vit.

Qeveria amerikane nuk e njeh Trekëndëshin e Bermudës si zonë rreziku dhe ia atribuon zhdukjet gabimeve njerëzore, fatkeqësive natyrore dhe shkaqeve të tjera të njohura.

Trekëndëshi i Bermudës nuk është i vetmi vend ku kanë ndodhur zhdukje misterioze dhe ngjarje të ngjashme janë raportuar në pjesë të tjera të botës.

Besimi popullor në shpjegimin mbinatyror të zhdukjeve në Trekëndëshin e Bermudës bazohet kryesisht në prova anekdotike dhe bestytni.

Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) thotë se nuk ka asnjë provë që zhdukjet misterioze ndodhin më shpesh në Trekëndëshin e Bermudës sesa në cilëndo zonë tjetër të oqeanit me përmasa të ngjashme.

Roja Bregdetare e Shteteve të Bashkuara ka deklaruar se Trekëndëshi i Bermudës nuk është një zonë me rrezik të shtuar dhe se nuk mban statistika për zhdukjet në rajon.

Shumë nga raportimet e zhdukjeve misterioze në Trekëndëshin e Bermudës janë zhvlerësuar ose janë vërtetuar që janë raportuar në mënyrë të pasaktë.

Trekëndëshi i Bermudës ka qenë objekt i shumë librave, filmave dhe shfaqjeve televizive, të cilat i kanë shtuar mitologjisë që rrethon zonën.

Shpjegimet shkencore për zhdukjet në Trekëndëshin e Bermudës përfshijnë gabimin njerëzor, piraterinë, fatkeqësitë natyrore si uraganet dhe defektet teknike të avionëve dhe anijeve.

Nuk ka asnjë provë të besueshme shkencore që mbështet shpjegime mbinatyrore ose jashtëtokësore për zhdukjet në Trekëndëshin e Bermudës.