BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x

Bota

Pse Vladimir Putin nuk do të gjykohet kurrë për krime lufte në Ukrainë?

Pse Vladimir Putin nuk do të gjykohet kurrë për krime lufte

Ndërkohë që lufta në Ukrainë zgjat prej muajsh, shumë kanë argumentuar se presidenti rus, Vladimir Putin duhet të shkojë në gjykatë, kërkojnë shumë politikanë. Por nga pikëpamja juridike është jashtëzakonisht e vështirë. Një traktat paqeje i arsyeshëm do të ishte më i rëndësishëm.

Media gjermane “Welt” e konsideron këtë mundësi të pamundur, teksa thekson se “politikanët duhet të kenë ndershmërinë e nevojshme që të mund të përafrojnë indinjatën e tyre me realitetin. Putini nuk do të sillet kurrë para drejtësisë dhe jo sepse ai nuk meriton një dënim, por sepse nuk ka asnjë rekurs ligjor kundër tij”.

Është e mundur të ndiqen penalisht krimet e luftës dhe të sillen të akuzuarit para një gjykate jashtë vendit. Megjithatë, që kjo të ndodhë, shteti, presidenti i të cilit do të gjykohet, duhet të ketë nënshkruar Statutin e Romës të Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Rusia nuk e bëri kurrë këtë.

Kryeprokurori në Hagë tashmë po heton kundër kreut të shtetit rus. Por më shumë nuk është e mundur. I mungon mandati. Dhe edhe nëse Moska do të kishte nënshkruar statutin e vitit 1998, Haga nuk do të lejohej të fajësonte një kryetar shteti derisa personi të mos ishte më në detyrë. Në rastin e Putinit, kjo ndoshta do të marrë pak kohë.

Megjithatë, duke pasur parasysh seriozitetin e krimeve, një ose më shumë shtete apo edhe Bashkimi Evropian mund të thërrasin një gjykatë. Megjithatë, kjo do të merrte legjitimitetin e nevojshëm vetëm nëse jepet nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara . Rusia dhe Kina ulen në këtë trup. Vetoja juaj do të ishte e sigurt. Pra jashtë ëndrrës.

Dimensioni politik mbetet. Synimi duhet të jetë që herët a vonë të negociohet armëpushimi më i mirë i mundshëm për Ukrainën. Ky armëpushim nuk do të bëhet paqe fitore. Rusia është shumë e fuqishme për këtë. Pra, do të duhet të ketë lëshime.

Kushdo që kërkon jo vetëm fundin e luftës, por edhe atë të kryekomandantit suprem që në fillim, përjashton çdo mirëkuptim dhe në fund të fundit mbështetet në një disfatë të plotë ruse , nëse jo në një paqe në Kartagjenë. Ndoshta një ide mashtruese, por mbi të gjitha një budallallëk. Nëse i mposhtni dhe fitoni luftën, keni ende dyshimet që vijnë me historinë. Traktati i Versajës tregoi se çfarë ndodh kur poshtëroni shtetet dhe përpiqeni t'i izoloni ato përgjithmonë.