BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Bota

Publikohet studimi më i fundit, zbardh faktet që nuk i dinim: Omicron varianti më rezistent i Sars-Cov-2, ja sa orë qëndron në lëkurë

Publikohet studimi më i fundit, zbardh faktet që nuk i dinim: Omicron

Në një studim të fundit, studiuesit japonezë raportojnë se varianti Omicron, ka stabilitet më të lartë mjedisor se variantet e mëparshme. Çka do të thotë se Omicron mund të rezistojë më gjatë në mjedise të ndryshme se variantet e tjera të Sars-Cov-2.

Studimi, krahasoi llojin e SARS-CoV-2 që u zbulua në Wuhan me variantet Alfa, Beta, Delta dhe Omicron për mbijetesën dhe infektueshmërinë e tyre.

Studiuesit vlerësuan qëndrueshmërinë e virusit në sipërfaqet plastike (pllakë polistiren) dhe lëkurën e njeriut. Duke përdorur lëkurën e njeriut të mbledhur nga ekzemplarët e autopsisë mjeko-ligjore, studiuesit zhvilluan një model ex vivo.

Koha e mbijetesës së virusit në lëkurë, sipas studimit:

Rezistenca më e lartë e Omicron në lëkurë dhe infektueshmëria mund ta ketë ndihmuar të zëvendësojë Deltën si variant dominues.

Koha e mbijetesës së virusit në lëkurë, sipas studimit:

Wuhan – 8.6 orë
Alfa – 19.6 orë

Beta – 19.1 orë

Gamma – 11 orë

Delta – 16.8 orë

Omicron – 21.1 orë

Rezistenca më e lartë e Omicron në lëkurë dhe infektueshmëria mund ta ketë ndihmuar të zëvendësojë Deltën si variant dominues.