BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja
x
BREAKING NEWS

“Asnjë viktimë në 24 orë”, Ministria e Shëndetësisë nxjerr bilancin e fundit: Ja sa raste të reja janë regjistruar me Covid-19

“Asnjë viktimë në 24 orë”, Ministria e
x

Bota

Publikohet studimi më i madh i kryer ndonjëherë për pasojat e koronavirusit, tregon çfarë ndodh te personat që e kanë kaluar, ja cilat janë simptomat

Publikohet studimi më i madh i kryer ndonjëherë për pasojat

Sipas një studimi amerikan rreth një në katër persona që kanë kaluar koronavirusin vuajnë nga probleme shëndetësore, nga të cilat nuk vuanin para se të infektoheshin me Covid-19.

Dy problemet kryesore me të cilat përballen këta pacientë janë dhimbja (nevralgji, mialgji) dhe vështirësi në frymëmarrje.

Ky është studimi më i madh i kryer ndonjëherë për të shqyrtuar efektet afatgjata të sëmundjes, tha Fair Health, një organizatë e pavarur që mblodhi informacion nga kompanitë e sigurimeve.

“Megjithëse shumë pacientë shërohen nga Covid-19 brenda disa javësh, disa zhvillojnë simptoma të vazhdueshme ose të reja më shumë se katër javë pasi janë diagnostikuar“, shkruhet në studim.

Më konkretisht, më shumë se 23% e pacientëve të cilët u shëruan nga Covid-19, kishin nevojë për kujdes mjekësor më shumë se një muaj pas infektimit, për një ose më shumë nga problemet e mësipërme shëndetësore. Ata që ishin të sëmurë rëndë kishin më shumë të ngjarë të kishin probleme të tilla: pothuajse një në dy persona që ishin shtruar në spital kishin të paktën një problem shëndetësor. Midis atyre me simptoma më të lehta, 27% kërkuan ndihmë mjekësore. Sidoqoftë vlen të përmendet se gati 19% e rasteve asimptomatike kërkuan ndihmë mjekësore.

Një nga problemet me këtë studim ishte që të dhënat nuk u analizuan nga një grup kontrolli, domethënë nga njerëz që nuk ishin infektuar me Covid-19, në mënyrë që të krahasonin rezultatet.