BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x
BREAKING NEWS

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do shiten nafta, benzina e gazi

Ulen çmimet! Vendimi i fundit nga Bordi i Transparencës, ja sa do
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë': Skenar i shërbimeve sekrete të vendeve armiqësore

Sulmi ndaj Berishës, Nazarko plas deklaratën 'bombë':
x
BREAKING NEWS

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut. Nafta rrënon dollarin në tregjet ndërkombëtare

Shkojnë në pikiatë/ Euro zhvlerësim historik ndaj lekut.
x
BREAKING NEWS

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në Tiranë, panik tek punonjësit e zyrave

Alarm për bombë tek Drejtoria e Kufirit dhe Migracionit në
x
BREAKING NEWS

Po rrezikohen shumat monetare të shtetasve shqiptarë që i kanë në banka/ Vidhen të dhënat bankare, u gjetën në CD e databazës së pagave

Po rrezikohen shumat monetare të shtetasve shqiptarë që i
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Aksidenti tragjik, si e filmoi udhëtimin e fundit 50-vjeçarja para se të përfundonte në greminë

VIDEO/ Aksidenti tragjik, si e filmoi udhëtimin e fundit 50-vjeçarja
x

Bota

Punë 4 ditë në javë, cili është shteti që mendon për punëtorët: U japim kohë të lirë për…

Punë 4 ditë në javë, cili është shteti që

Në Japoni po aplikohet nga disa biznese 4 ditë punë në javë, nga 5 që është aktualisht në pjesën më të madhe të vendit.

Sipas The Japan Times, kjo u ofron qytetarëve mundësi që të kenë më shumë kohë të lirë për jetën e tyre private si dhe më shumë kohë që të ndjekin pasionet e tyre.

Teksa këto ndërmarrje po fusin një trend të ri, ende mbetet e diskutueshme nëse qeveria japoneze do e “përqafojë” një sistem të tillë dhe ta aplikojë atë në mënyrë ligjore.

Në fakt, qeveria japoneze shpeshherë ka shtyrë kompanitë private që të aplikojnë një sistem të tillë. Kompania e fundit që ka aplikuar këtë sistem, është gjiganti i teknologjisë, “Panasonic Holding Corp.”

“Është përgjegjësia jonë që t’ju sigurojmë qytetarëve një balancë mes jetës së tyre personale dhe punës në këto korporata”, thuhet në deklaratën e kompanisë.

Më të lexuarat