BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x
BREAKING NEWS

Goditi Sali Berishën me grusht në protestën e 6 dhjetorit, përfundon akti i ekspertimit për Gerti Shehun, ja kërkesa e papritur e Prokurorisë

Goditi Sali Berishën me grusht në protestën e 6 dhjetorit,
x

Bota

Punonjësit në porte dhe aeroporte bëjnë paralajmërimin e fortë për festat e fund vitit, ja çfarë pritet të ndodhë këtë muaj në Britaninë e Madhe

Punonjësit në porte dhe aeroporte bëjnë paralajmërimin

Punonjësit kufitare në portet dhe aeroportet e Mbretërisë së Bashkuar kanë paralajmëruar se do të futen në grevë në muajin dhjetor, pas disa thirrjeve që sindikata e tyre i drejtoi qeverisë për t’u ulur në tryezën e negociatave për kushtet e tyre të punës.

Grevat janë njoftuar të mbahen mes datave 23 dhe 26 Dhjetor si dhe nga data 28 deri më 31 Dhjetor në aeroportet e Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow, Heathrow dhe Manchester, si dhe Portin e Newhaven.

Paralajmërimi vjen si plan i organizuar edhe me punonjësit e trenave, autobusëve në prag të krishtlindjeve dhe gjatë gjithë sezonit të festave. Protestat nuk kufizohen vetëm në sektorin e transportit. Të njëjtën gjë kanë paralajmëruar edhe mësuesit, infermierë dhe punonjësit e ambulancës me kërkesa për pagat dhe kushtet e punës.

Sindikata e Shërbimeve Publike dhe Tregtare tha se ata po ndërmarrin veprimet e tyre për shkak të mosmarrëveshjeve me qeverinë rreth pagave, kërcënimit për shkurtim të vendeve të punës dhe ndryshimeve në rregullat e pensioneve.

Sekretari i përgjithshëm i sindikatës, Mark Serwotka, tha se kjo është një krizë. “Ne jemi përpjekur për muaj të tërë të negociojmë me qeverinë dhe jemi injoruar. Ne vazhdojmë të na thonë se qeveria ka një derë të hapur, por nuk ka kuptim që dera të jetë e hapur nëse nuk ka asgjë pas asaj dere.

Sektori publik nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të ndërmarrë veprime industriale, sepse anëtarët tanë aktualisht janë hequr vaktet, duke mos qenë në gjendje të ndezin ngrohjen në shtëpi për shkak të varfërisë në të cilën po jetojnë”, tha ai.