BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Pushime familjare për Krishtlindjet në Evropë, ja cilat janë pesë destinacionet më të mira

Pushime familjare për Krishtlindjet në Evropë, ja cilat janë

Destinacionet për festat e Krishtlindjeve janë vërtet të panumërta, por disa prej tyre dallohen në një listë shumë të gjatë të gjërave që duhet të bëni me familjen tuaj gjatë sezonit të festave dhe ka të paktën një arsye shumë të mirë për këtë. Zgjidhni atë që i përshtatet më së miri familjes suaj dhe nisuni për një udhëtim që do të jetë shumë më tepër se shëtitjet nëpër rrugë të dekoruara dhe një udhëtim me avion.

Kopenhagë, Danimarkë

Një kryeqytet i bukur i Evropës veriore, ju do të shkoni në Kopenhagë kryesisht për historinë e saj të mrekullueshme, ndërkohë që nuk janë të paktë ata që e vizitojnë atë vetëm për ushqim. Kryeqyteti i Danimarkës është zhvilluar vitet e fundit në destinacionin më të mirë të kuzhinës evropiane, një qytet me shumë restorante të vlerësuara me yje, ku gjatë festave të fundvitit “veshin” më të mirën e tyre dhe shkëlqejnë me qindra drita shumëngjyrëshe, duke shërbyer menunë e tyre më festive gjithmonë bazuar në traditën, teknikat e freskëta dhe përbërësit më të mirë të stinës.

Megjithatë, nëse udhëtoni në Kopenhagë me fëmijë, do të gjeni një parajsë të vërtetë si për vizitorët e rinj ashtu edhe për të rriturit. Parku Tivoli është një nga atraksionet më të famshme të qytetit dhe një arsye pse shumë vizitorë vijnë në kryeqytetin danez gjatë pushimeve ose në verë. Është një nga parqet tematike më të vjetra në botë, një vend jashtëzakonisht i veçantë dhe unik kryesisht falë mënyrës grafike që përfaqëson universin e Lindjes së Largët të shekullit të 19-të.


Disneyland, Paris

Çdo vit, në fund të nëntorit, mijëra parizianë mblidhen në Champs-Élysées, bulevardin më të famshëm në të gjithë Francën, për të dëshmuar momentin kur dritat e dekorimeve të Krishtlindjeve do të ndizen dhe i gjithë qyteti me bukurinë dhe magjinë e festave. Parisi është padyshim një nga destinacionet më të njohura të Krishtlindjeve në botë (së bashku me Londrën dhe Nju Jorkun) dhe ndoshta sezoni i festave është – pavarësisht të ftohtit të ashpër – koha më e mirë për të vizituar Qytetin e Dritës.

Rovaniemi, Finlandë

Në pjesën më veriore të Finlandës së ngrirë, por ëndërrimtare, ka një vend larg, ku rrezet e diellit kanë një kohëzgjatje të ndryshme dhe qielli shkëlqen një magji joreale. Në kryeqytetin e Laplandës, në Rovaniemin e bardhë, do të vendosni të udhëtoni për të gjetur veten në fshatin autentik të Santa Claus dhe për të përjetuar një përvojë krejtësisht tradicionale të Krishtlindjes. Megjithatë, adhuruesit e historisë botërore do të vijnë në kontakt me të kaluarën martire të këtij qyteti të vogël finlandez, i cili u shkatërrua plotësisht gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Londër, Britani e Madhe

Dihet që në Britaninë e Madhe festimet e Krishtlindjeve janë një gjë vërtet e madhe dhe kushdo që ka jetuar atje qoftë edhe për një kohë, e di që nga fundi i tetorit dyqanet janë zbukuruar me topa të kuq dhe fenerë të ndezur.

Në një qytet të madh dhe vërtet të pashtershëm si Londra, pavarësisht sa herë e gjeni veten gjatë sezonit festiv, gjithmonë do të ketë diçka të re për të bërë. Shëtitja juaj do të nisë sigurisht nga muzetë e famshëm të qytetit, të cilët janë të shumtë dhe shumica e tyre do të lënë gojëhapur vizitorët e rinj.

Festivali Dimëror Τollwood, Gjermani

Tregjet e Krishtlindjeve në Gjermani janë ndoshta më të mirat në botë. Thjesht, askund tjetër nuk dinë të festojnë më përzemërsisht, të pinë më shumë birrë të ftohtë, të pjekin salsiçe më të shijshme, por edhe disa ushqime më të shijshme dhe të ëmbla.

Në Mynih, megjithatë, do të keni mundësinë të jetoni një përvojë festive ndryshe nga të tjerat. Në festivalin e famshëm, festiv, të ndritshëm dhe përtej Krishtlindjes, të Tollwood-it, të rinj dhe të vjetër do të “humben” në një univers festiv festiv me muzikë të pafund, shfaqje teatrale, ushqim të mirë, lojëra të pafundme, ku fëmijët do të gjejnë parajsën e tyre. Piktura, ndërtimi, punëtoritë e qeramikës, tregimi, kukulla dhe shumë aktivitete të tjera zhvillohen gjatë gjithë ditës duke mbajtur vizitorët më të vegjël të zënë në mënyrë krijuese, duke siguruar që prindërit të kenë kohë edhe për argëtimin dhe relaksimin e tyre.

Më të lexuarat