Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Putin: Për 10 vjet Evropa do të shpërbëhet, si dikur Bashkimi Sovjetik

Postuar: 21/11/2019 - 20:24

Presidenti rus Vladimir Putin parashikoi sot shpërbërjen e Bashkimit Evropian duke e krahasuar ftohtësisht me shembjen e Bashkimit Sovjetik në 1991.
 
Ai tha se për 10 vjet Evropa nuk do të jetë më, në të njëjtën kohë që iu desh dhe Bashkimit Sovjetik të disintegrohej në dhjetor 1991. Ai tha se kishte shumë dyshime nëse Evropa do të ishte e bashkuar për dhjetë vjet, duke cituar Brexit si një nga shkaqet e shembjes.
 
“BE është partneri kryesor tregtar i Rusisë prandaj Moska është e interesuar që gjithçka të shkojë mirë në Evropë. Deri në vitin 2028 disa vende të Evropës lindore do të arrijnë nivel të mjaftueshëm zhvillimi kështu që nuk do të marrin më asistencë nga buxheti i BE, por do të duhet të paguajnë, siç bënte Britania, dhe bën akoma”.
 
Putin shtoi se liderët evropianë po marrin në konsideratë skenare të ndryshme për të arritur “froima më të qëndrueshme integrimi”.
 
 “Nuk e di nëse do të dalë me sukses. Sidoqë të jetë, i uroj sukses në detyrën e tyre”, tha ai.
 
Komentet vijnë pas pretendimeve të Putin se po përdor influencën e tij për rindërtimin e BRSS.
 
Shfaja e tij e fundit e fuqisë erdhi në Serbi me sistemet raketore Pantsir-S dhe forcimin e lidhjeve me administratën autokrate të President Aleksandar Vucic.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 23:52

Mark Bloomfield kishte pasur një karrierë domethënëse në botën e vullnetarizmit në vendet më të varfra të botës, Indi dhe Afrikë mbi të gjitha, duke qenë për disa kohë edhe asistenti special i Nënë Terezës në vitet e

Postuar: 05/12/2019 - 23:14

Hillary Clinton ishte në një intervistë me Howard Stern të Mërkurën.Dhe biseda u zhvendos në disa

Postuar: 05/12/2019 - 19:49

Franca thuajse ka ndaluar funksionin sot prej grevave masive në sektorin publik dhe privat teks

Postuar: 05/12/2019 - 19:21

Holly Capron 28 vjeç nga Exeter, Devon, u raportua e zhdukur më 25 nëntor.

Postuar: 05/12/2019 - 17:50

Një total prej 1.3 milionë bitcoin me vlerë afro 9 miliardë dollarë u zhvendosën në një orë dit

Postuar: 05/12/2019 - 15:58

Partia e Re në pushtet i bëri kërkesë presidentit Aliyev për shpërndarjen e parlamentit dhe mba

Postuar: 05/12/2019 - 15:46

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka dënuar ata që përdorin fjalën “Islam&rdquo