BREAKING NEWS

Publikohet lista e plotë, zbardhen emrat e propozuar nga PD për qarkun e Dibrës

Publikohet lista e plotë, zbardhen emrat e propozuar nga PD për qarkun
x

Bota

Putin: Për 10 vjet Evropa do të shpërbëhet, si dikur Bashkimi Sovjetik

Putin: Për 10 vjet Evropa do të shpërbëhet, si dikur
Presidenti rus Vladimir Putin parashikoi sot shpërbërjen e Bashkimit Evropian duke e krahasuar ftohtësisht me shembjen e Bashkimit Sovjetik në 1991.
 
Ai tha se për 10 vjet Evropa nuk do të jetë më, në të njëjtën kohë që iu desh dhe Bashkimit Sovjetik të disintegrohej në dhjetor 1991. Ai tha se kishte shumë dyshime nëse Evropa do të ishte e bashkuar për dhjetë vjet, duke cituar Brexit si një nga shkaqet e shembjes.
 
“BE është partneri kryesor tregtar i Rusisë prandaj Moska është e interesuar që gjithçka të shkojë mirë në Evropë. Deri në vitin 2028 disa vende të Evropës lindore do të arrijnë nivel të mjaftueshëm zhvillimi kështu që nuk do të marrin më asistencë nga buxheti i BE, por do të duhet të paguajnë, siç bënte Britania, dhe bën akoma”.
 
Putin shtoi se liderët evropianë po marrin në konsideratë skenare të ndryshme për të arritur “froima më të qëndrueshme integrimi”.
 
 “Nuk e di nëse do të dalë me sukses. Sidoqë të jetë, i uroj sukses në detyrën e tyre”, tha ai.
 
Komentet vijnë pas pretendimeve të Putin se po përdor influencën e tij për rindërtimin e BRSS.
 
Shfaja e tij e fundit e fuqisë erdhi në Serbi me sistemet raketore Pantsir-S dhe forcimin e lidhjeve me administratën autokrate të President Aleksandar Vucic.

Më të lexuarat