BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Bota

Putin drejt zgjidhjes ekstreme, vë duart tek çelësi i armëve atomike, rreth 1200 bomba bërthamore janë gati për t'u lëshuar nga toka, anijet dhe nëndetëset ruse vendosen në gatishmëri

Putin drejt zgjidhjes ekstreme, vë duart tek çelësi i

“Nuk po bëj blof, kemi edhe armë të shkatërrimit në masë,” kërcënoi dje sërish botën Vladimir Putin , duke përmendur arsenalin e frikshëm vdekjeprurës bërthamor. Problemi me këtë kombinim fatkeq dhe masivitetin e arsenalit të raketave ruse është se mjafton të gjuajë vetëm një për të shkatërruar njerëzimin. Edhe pse numri i vërtetë i kokave operacionale ruse është sekret, llogaritet se Federata Ruse ka rreth 6200 të tilla. Pra me reagimin e fundit presidenti rus duket se është i ngopur me rezistencën ukrainase, të ndihmuar dhe nxitur nga Perëndimi. Kjo është arsyeja pse ai tani synon diçka shumë më të madhe. Kambanat po bien për fillimin e një lufte kundër NATO-s dhe SHBA që po përhapet gjithnjë e më shumë në Kremlin, që sigurisht do të nënkuptonte Luftën e Tretë Bërthamore që do të sillte fundin e njerëzimit. Situata është shumë e rëndë edhe sepse, përveç sulm i qëllimshëm bërthamor nuk duhet nënvlerësuar mundësia që konflikti bërthamor të shpërthejë gabimisht. Është një makth që shfaqet gjithmonë, edhe në kohë paqeje, por që bëhet pafundësisht më i rrezikshëm gjatë një konflikti si ky në të cilin gishti tashmë është nervoz mbi butonin që do të shkaktonte zhdukjen e njerëzimit.  Ekspertët ngrenë pyetje. Si ishte e mundur të arrihej në këtë pikë kur ekzistonte mundësia e parandalimit të konfliktit? Si ka mundësi që askush, as politikanët, as intelektualët, nuk e kuptojnë se jemi në prag të humnerë dhe të gjitha fryjnë në zjarr?

Putin “e ka gishtin” tek armët bërthamore

Armët e shkatërrimit në masë të Rusisë u krijuan kryesisht gjatë garës së armëve të Luftës së Ftohtë. Është interesante se në programin e zhvillimit të armëve bërthamore sovjetike morën pjesë një numër i konsiderueshëm dezertorësh nga Perëndimi, të cilët pas Hiroshimës dhe Nagasakit vendosën të ndihmojnë BRSS që të frikësohej për botën nga monopoli amerikan mbi bombat bërthamore. Çfarë do të thoshin këta njerëz për politikën bërthamore të Rusisë dhe veprimet e Putinit sot, është supozimi i kujtdo. Ekspertët besojnë se rreth 1200 koka ruse janë aktualisht në pikat e tyre të qitjes, që do të thotë se ato janë gati të lëshohen nga raketa, anije, nëndetëse.

Forca kryesore RS-24 Kavanoza dhe RS-28 Sarmat

Putin ka në dispozicion nëndetëse bërthamore të gjeneratës së katërt të tipit Borei, të cilat mbajnë 16 raketa balistike ndërkontinentale R-30 Bulava, secila me gjashtë koka të drejtuara individualisht. Kremlini ka gjithashtu në dispozicion 68 bombardues bërthamorë me rreze të gjatë, një e treta e të cilëve janë Tupolev 160 supersonikë, të cilët së bashku mund të mbajnë pothuajse 800 koka luftarake. Fuqia kryesore e raketave bërthamore ruse, megjithatë, janë raketat e reja balistike ndërkontinentale RS-24 Jars dhe RS-28 Sarmat. Ky i fundit mori pseudonimin 'Satan' nga Kremlini. Për të dy llojet e raketave, rusët pretendojnë se ato anashkalojnë me sukses mburojat kundër raketave dhe se ato janë praktikisht të pandalshme. Kavanozët ndodhen më afër kufijve perëndimorë të Rusisë në bazat Joshkar Ola dhe Tejkovo pranë Moskës. "Satani" është quajtur një armë e fundit të botës në Perëndim. Edhe pse nuk dihet nëse është vënë në përdorim operacional, thuhet se është një sistem që mund të shkatërrojë vende të tëra në vetëm pak sekonda. Një raketë e tillë mund të mbajë deri në 10 koka luftarake dhe ka një rreze veprimi prej 18,000 kilometrash. "Satani" është pasardhësi i raketës bërthamore sovjetike "Vojvoda", disa dhjetëra prej të cilave janë ende në inventarin e Forcave Strategjike Ruse. Dikur prodhohej në Ukrainë, por në vitet 1990, Ukraina ia dorëzoi me dëshirë të gjithë arsenalin e saj bërthamor, së bashku me "Dukët", Moskës në këmbim të njohjes së kufijve shtetërorë që tani po rimarrin forcat e Putinit.

Më të lexuarat