BREAKING NEWS

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë dosje”/ Taulant Balla shpërthen ndaj Sali Berishës e familjarëve të tij dhe nuk lë gjë pa nxjerrë: Pastrim parash me...

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’ Talo Çela dhe bën këtë lëvizje nga arratia, Klodiana Lala jep detaje

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’
x
BREAKING NEWS

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet, dyshohet për të lënduar

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet,
x
BREAKING NEWS

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë, KPK shkarkon nga detyra prokuroren e njohur (EMRI)

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë,
x
BREAKING NEWS

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/ Nis hetimet pasurore për 32 emrat 'VIP' që bënë bujë në mega-operacionin, në “sitë” llogaritë bankare dhe pronat e paluajtshme

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/  Nis hetimet pasurore
x
BREAKING NEWS

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për zgjedhjen e Presidentit të ri zgjat vetëm 3 minuta, ja çfarë pritet të ndodhë sot në orën 18:00

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për
x
BREAKING NEWS

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur që do bëjë kryeministri Rama shumë shpejt: Nuk e ka lënë me kaq

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur
x
BREAKING NEWS

Avokati i PD Indrit Sefa sqaron detajet se si Berisha e ka humbur në gjykatë PD-në, ja çfarë do ndodhë me “Foltoren” pas gjykimit të Apelit

Avokati i PD Indrit Sefa sqaron detajet se si Berisha e ka humbur në
x

Bota

“Putin është mashtruar nga rrethi i brendshëm”, ish-kryeministri rus zbulon prapaskenat: Po humbet besimin tek lufta në Ukrainë, besonte se ushtria e tij...

“Putin është mashtruar nga rrethi i brendshëm”,

Ish-kryeministri rus Mikhail Kasyanov ka thënë në një intervistë se besimi i Vladimir Putin në luftën në Ukrainë është tronditur.

Në një intervistë me DË të premten nga një vend i pazbuluar në Evropë, ai tha se presidenti rus mund të jetë mashtruar nga gjeneralët e tij për gjendjen e luftës.

Kasyanov shërbeu si kryeministri i parë i Putinit nga viti 2000 deri në 2004 përpara se të shkarkohej, dhe vazhdoi të formonte një parti opozitare dhe të kandidonte për president në vitin 2008. Ai u bë një kundërshtar i zëshëm dhe tani jeton jashtë shtetit.

Ai tha për DË se Putin nuk po fliste nga një pozicion i fortë dhe madje dukej “pak nervoz” gjatë një fjalimi në paradën ushtarake që mbajti për të përkujtuar “Ditën e Fitores”, fundin e Luftës së Dytë Botërore më 9 maj.

Në fjalim, Putin dyfishoi luftën , duke pretenduar në mënyrë të rreme se Ukraina mund të kishte armë bërthamore dhe se vendi po udhëhiqet nga neo-nazistët. Presidenti rus tha se pushtimi ishte “vendimi i vetëm i duhur”, duke pretenduar se Perëndimi po planifikonte të pushtonte Rusinë.

“Reagimi i zotit Putin dhe fjalimi i tij ishte absolutisht i dobët,” tha Kasyanov, duke shtuar se Putin “tashmë kishte filluar të kuptonte se po e humbiste këtë luftë”.

Putini ‘i mashtruar’ nga rrethi i brendshëm

Kasyanov mbështeti teorinë që shumë analistë mbajnë rreth çështjes se si rrethi i brendshëm i Putinit i ka fshehur informacionet ose nuk i ka ofruar atij një pamje të plotë të gjendjes së luftës, nga frika se mos jepte lajme të këqija.

“Jam i sigurt se ai u mashtrua,” tha Kasyanov, duke shtuar se Putin “besonte se ushtria e tij ishte në një formë të shkëlqyer” dhe se pushtimi do të merrte shumë pak kohë.

E gjitha vjen disa javë pasi Rusia u tërhoq nga Kievi dhe rifokusoi energjinë e saj në pjesën lindore të vendit. Me Rusinë që po përjeton disa disfata në fushën e betejës, Kasyanov paralajmëroi se Putini mund të shikojë ta shtyjë konfliktin në një fazë të re.

“Tani ne po vijmë në një fazë tjetër – kjo garë e rivalitetit, e potencialeve ekonomike, e potencialeve ushtarake,” tha ai, duke vënë në dukje se vendimi i vendeve perëndimore për të dërguar armë të rënda në Ukrainë do t’i japë Kievit “një avantazh vendimtar” në të ardhmen.

Kasyanov njihte një Putin ‘ndryshe’

Pasi ka punuar së bashku me Putinin, Kasyanov tha se lideri rus kishte pësuar një ndryshim drastik. “Kam punuar me të 20 vjet më parë. Ishte një person krejtësisht tjetër. Ishte një situatë krejtësisht tjetër në atë kohë,” tha ai.

“Ne kishim parlament, parlament të pavarur – kishim media të pavarura, kishim një gjyqësor. Sot është një botë krejtësisht tjetër,” tha ai. “Z. Putin shkatërroi të gjitha tiparet e shtetit demokratik dhe tani ne kemi [një] regjim absolutisht autoritar dhe gradualisht kalojmë në një totalitar.”