BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e lëvizjeve të fundit të Dakos: Takoi bashkëpunëtorët me të cilët...

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj subjekteve bregdetare

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj
x
BREAKING NEWS

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me motorin, ka të plagosur

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me
x
BREAKING NEWS

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën 55-vjeçari (emri)

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën
x
BREAKING NEWS

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar
x
BREAKING NEWS

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim urgjent dhe zbardh detajet e rënda

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim
x
BREAKING NEWS

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala plas 'minën me sahat': Kur u arrestua peshku i madh, SPAK do godasë të tjerë politikanë

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para
x

Bota

Putin futet në izolim total, Moskën e tradhtojnë dhe aleatët më të ngushtë, Kina e braktis përfundimisht, ja lëvizja e fundit nga vendet aziatike që do të sjellë shkatërrimin e Rusisë

Putin futet në izolim total, Moskën e tradhtojnë dhe aleatët

Armenia, Vietnami dhe Kazakistani kanë pezulluar ditën e djeshme përdorimin e kartave ruse Mir (qarku i pagesave i themeluar dhe menaxhuar nga Banka Qendrore e Federatës Ruse, në veprim që nga viti 2017, i krijuar pas sanksioneve ndërkombëtare të vendosura ndaj Rusisë që nga viti 2014). Sipas raportimeve nga The Kyiv Independent në faqen e saj në Tëitter, e cila citon Izvestia, një agjenci shtetërore ruse, Vietnami dhe Kazakistani kanë pezulluar transaksionet përmes sistemit rus të pagesave Mir. Më pas, bankat armene gjithashtu ndaluan pranimin e kartave ruse Mir dhe ndaluan tërheqjet e parave për mbajtësit e tyre, raportoi Ukrainska Pravda. Pra, lëvizja e madhe ka ardhur teksa Vladimir Putin ngre nivelin e konfrontimit në Ukrainë dhe deklaron mobilizim të pjesshëm me kërcënimin e armëve bërthamore. "Dua t'ju kujtoj se vendi ynë ka gjithashtu disa armë shkatërrimi dhe në disa aspekte edhe më moderne (armë) sesa vendet e të lindurve nëse ka një kërcënim për integritetin territorial të vendit tonë për të mbrojtur Rusinë dhe popullin tonë, sigurisht që do të përdorim të gjitha mjetet që kemi në dispozicion, nuk është një bllof”. Kjo bëri që të të shtohen reagimet e disa vendeve aziatike, mike të Rusisë, duke bërë thirrje që të distancohen nga Cari. Tani vendimi i Armenisë, Vietnamit dhe Kazakistanit mund të lexohet si një mesazh për Putinin. Putin është në pikëpyetje dhe ky presion nga vendet mike mund ta shtyjë Kremlinin të shqyrtojë heqjen e tij.

Kina e braktis përfundimisht

Izolimi total i Vladimir Putintit erdhi. Atë e ka braktisur dhe aleati i tij më i ngushtë, Kina, e cila nuk ishte dakord me luftën që po zhvillon Cari në Ukrainë. Ministria e Punëve të Jashtme kineze dje, pas fjalimit të presidentit rus, Vladimir Putin, u bëri thirrje të gjitha palëve që të angazhohen në dialog dhe konsultim dhe të gjejnë një mënyrë për të zgjidhur problemet e sigurisë së të gjithëve.

Nervozizmi i Putinit

Një lëvizje që padyshim tradhton nervozizmin, edhe përballë rimëkëmbjes së Ukrainës në ditët e fundit. Sipas Putinit, vendimi justifikohet me qëndrimin e ri të Ukrainës, e cila do të kishte braktisur hapur planet për të zgjidhur konfliktin në Donbas në mënyrë paqësore duke shpallur synimin e saj për të siguruar armë bërthamore. Frika tani është ajo e një sulmi të drejtpërdrejtë në Krime. Sipas vizionit të Kremlinit numër një, një regjim represiv do të instalohej në të gjithë Ukrainën pas grushtit të shtetit të armatosur të vitit 2013 dhe politika e terrorit tani po bëhet gjithnjë e më e përhapur. “Banorët e zonave të çliruara, megjithatë, nuk duan të heqin dorë nga çlirimi dhe kjo vlen edhe për rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia”, tha Putin. Nuk është rastësi, në fakt, që shpallja e mobilizimit të pjesshëm vjen në të njëjtën kohë me "konfirmimin" e Moskës për referendumet në zonat e "çliruara" .

Në cilën fazë të luftës po hyjmë?

Nëse në orët e fundit kishte shpresa të zbehta për vullnetin e pretenduar të Putinit për të ndalur konfliktin, mobilizimi, qoftë edhe i pjesshëm, shkatërron çdo shpresë. Putini është më shumë se kurrë me shpatulla pas murit dhe javët e fundit operacioni i tij është sulmuar nga shumë anë. Dhe jo vetëm në terren, për shkak të përparimit të forcave ukrainase. Kësaj i shtohet edhe vëzhgimi i qartë se Kievi, pas ditëve të para të rezistencës në shkurt, tani po lufton dhe kundërsulmon falë mbështetjes ushtarake të Perëndimit. NATO nuk është në luftë, formalisht, por është sikur të ishte pjesë e saj. Nga ana tjetër, dje presidenti rus urdhëroi mobilizimin e parë të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe paralajmëroi Perëndimin se Moska do të përgjigjet me fuqinë e arsenalit të saj të madh ushtarak nëse vazhdon atë që ai e quajti "shantazh bërthamor".