BREAKING NEWS

Tensionohet situata në Ballkan/ Dodik i ‘frynë zjarrit’, paralajmëron Kosovën: Do përdorim të gjithë kapacitetet tona për…

Tensionohet situata në Ballkan/ Dodik i ‘frynë zjarrit’,
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe trondit me paralajmërimin e fundit

Çfarë po ndodh? Homeland Justice publikon foton e Yuri Kim dhe
x
BREAKING NEWS

Projekti i Portit të Durrësit, eksperti i ekonomisë ngre shqetësimin dhe bën paralajmërimin e fortë: Shqipëria rrezikon të përfundojë në arbitrazh, është shqetësues fakti që...

Projekti i Portit të Durrësit, eksperti i ekonomisë ngre
x
BREAKING NEWS

“Retorika nacionaliste e Serbisë, e papranueshme!”/ I dërguari gjerman për Ballkanin del me paralajmërimin e frikshëm dhe bën thirrjen e fortë: Zero tolerancë për sulmet në veri të Kosovës

“Retorika nacionaliste e Serbisë, e papranueshme!”/ I
x
BREAKING NEWS

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku plas dokumentet ‘bombë’: Del vendimi i gjykatës dhe urdhri për asgjësimin e CD-ve

Pse po përgjohej ‘Tualanti’? Gazetari Basir Çollaku
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i policisë në Mitrovicë

Tensionohet situata në veri të Kosovës, plagoset efektivi i
x
BREAKING NEWS

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu i ISSH del me njoftimin e rëndësishëm

Bonusi i Vitit të ri, nis shpërndarja për pensionistët, kreu
x
BREAKING NEWS

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos udhëtimet e Arben Ahmetajt: 1600 euro për dy netë

Nga Milano e deri në Bukuresht, si u paguan me kartën e Zotos
x

Bota

Putin i pamëshirshëm, merr vendimin drastik ndaj gazetares së njohur

Putin i pamëshirshëm, merr vendimin drastik ndaj gazetares së

Një gazetare ruse e akuzuar për publikimin e një postimi ku shkruante se “njerëzit e arsyeshëm janë pro paqes”, në lidhje me luftën që Vladimir Putin i shpalli Ukrainës raportohet të jetë mbyllur në një spital të psikiatrisë klinike në Siberi.

44-vjeçarja Maria Ponomarenko, nënë e dy fëmijëve, pretendon se autoritetet po kërkojnë ta çojnë në burg për shkak të kundërshtimit të saj ndaj luftës dhe përhapjen e lajmeve “të rreme” në lidhje me operacionin ushtarak në Ukrainë.

Postimet e saj në Telegram përfshinin gjithashtu komente kritike për bombardimin rus të një teatri drame në Mariupol në prill, ku qindra civilë ishin strehuar. Ministria ruse e mbrojtjes mohoi se forcat e saj qëndronin pas bombardimeve, për të cilat fajësuan nacionalistët ukrainas.

Për shkak të postimeve të saj që kundërshtojnë narrativën zyrtare ruse, ajo mund të përballet me dhjetë vjet burg ose burgim të pacaktuar në një institucion psikiatrik.

Raportimet thonë se një nga vajzat e gruas, 16 vjeçe, është kthyer nga autoritetet në dëshmitare prokurorie për rastin e saj. Avokati i saj Sergei Podolsky tha: “Hetuesit morën në pyetje vajzat e mitura të Marias dhe dëshmia e njërës prej tyre u bë provë kundër nënës së saj”.

Ponomarenko u arrestua në Shën Petersburg në prill, ndërsa fillimisht u mbajt në paraburgim sipas ligjeve drakoniane të Rusisë që ndalonin kritikat ndaj ushtrisë. Ajo u zhvendos mijëra milje në Siberi dhe tani është mbyllur në spitalin psikiatrik të epokës sovjetike për rreth një muaj, ku do t’i nënshtrohet “vlerësimit”.

Shoqja e saj, Yana Drobnokhod tha për mediat ndërkombëtare: “Letrat dhe takimet me të afërmit janë të ndaluara. Ajo lejohet të shohë vetëm avokatin e saj”.

Armiku kryesor i Putinit, Mikhail Khodorkovsky, dikur njeriu më i pasur i Rusisë, i cili u burgos për një dekadë për kundërshtimin e liderit të Kremlinit, e quajti rastin si një kthim në metodat sovjetike me shtetin që përdor spitalet psikiatrike si formë ndëshkuese për të heshtur disidencën politike.