BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Bota

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja

Nëse konfirmohen dyshimet se Rusia qëndron pas shpërthimeve që shkaktuan katër rrjedhje në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 nën Detin Baltik, mund të plasë një luftë e madhe botërore. Ideja se infrastruktura nënujore e energjisë dhe e komunikimit të BE-së është tani një objektiv rus, do t’i detyronte ushtritë evropiane të përgatiteshin për një front të ri të papritur në luftën e Ukrainës që mund t’i sjellë ata në konfrontim të drejtpërdrejtë me marinën ruse.

Frika për luftë në Baltik

Britania ka shprehur prej kohësh frikën se nëndetëset ruse në Atlantik dhe ujërat e tjera veriore mund të godasin kabllot nënujore të rëndësishme për internetin. Shpërthimet e kësaj jave po ngjallin kujtime të kulmit të Luftës së Ftohtë, kur flotat e NATO-s dhe sovjetikëve dhe veçanërisht nëndetëset e tyre luajtën lojëra të mëdha si “macja dhe miu” në Baltik. Në shenjë se vendet po garojnë për të marrë masa paraprake shtesë, ministri norvegjez i naftës dhe energjisë Terje Asland i tha transmetuesit kombëtar NRK se “do të ndërmerren hapa për të rritur gatishmërinë” në lidhje me infrastrukturën e naftës dhe gazit pas bisedimeve midis qeverive, ushtrisë, policisë dhe operatorët.

Prapaskenat

Rrjedhja e gazit nga Nord Stream ndodhi një ditë pasi autoritetet norvegjeze bënë thirrje për kujdes për shkak të dronëve të paidentifikuar pranë platformave të naftës dhe gazit. Në korrik, Marina Mbretërore e Britanisë lëshoi një deklaratë jashtëzakonisht specifike se kishte gjurmuar nëndetëset ruse në brigjet e Norvegjisë. Hetimet për rrjedhjen e gazit po vazhdojnë në Danimarkë dhe Suedi, vendet territoret e të cilave janë më afër vendeve të incidentit. Kryeministrja daneze Mette Frederiksen i quajti shpërthimet një sulm të qëllimshëm, por nuk e identifikoi fajtorin. Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson tha gjithashtu se ishte “ndoshta një akt i qëllimshëm, domethënë, ndoshta është një akt sabotimi”.

Akuzat

Autoritetet në Danimarkë dhe Suedi janë në garë për të përcaktuar saktësisht se çfarë ka ndodhur. Pyetja kryesore është pse rusët do të sabotonin tubacionet e tyre, arteriet jetike që deri vonë pomponin eksporte fitimprurëse të gazit në Evropë. Megjithatë, me Nord Stream 2 jo ende online dhe Nord Stream 1 që u mbyll efektivisht nga Rusia në fillim të shtatorit, implikimet reale të këtyre incidenteve për furnizimet me gaz në Evropë dhe kostoja financiare për Gazprom dhe Rusi janë në fakt zero. Akti i sabotimit do të përshtatej gjithashtu, në praktikën e Kremlinit të akteve të fshehta të agresionit të krijuara për të frikësuar dhe shqetësuar armikun, si helmimi në Salisbury, Britania e Madhe, në 2018, shpërthimi i një depoje armësh çeke në 2014 dhe një sërë shpërthimesh në një magazinë armësh në Bullgari, i fundit në korrik të këtij viti. Vetë Kremlini e quajti “shqetësuese” rrjedhjen e gazit në Detin Baltik dhe tha se ishte një sabotim i drejtuar kundër Rusisë. Zëdhënësi Dmitry Peskov tha: “Për momentin nuk mund të përjashtojmë asnjë mundësi. Është e qartë se ka një lloj shkatërrimi të tubit. Përpara rezultateve të hetimit, është e pamundur të përjashtohet asnjë opsion.” Dy nga rrjedhjet ndodhën pranë gazsjellësit Nord Stream 1, në verilindje të ishullit danez të Bornholm, dhe një rrjedhje u raportua pranë gazsjellësit Nord Stream 2 në brigjet juglindore të ishullit, tha të martën Autoriteti Detar Danez. Një zëdhënës i Komandës së Mbrojtjes Daneze tha se dy nga rrjedhjet ndodhën në një zonë detare që është pjesë e zonës ekskluzive ekonomike të Danimarkës (EEZ), por jo në ujërat territoriale bregdetare, dhe një ndodhi në EEZ të Suedisë. Rrjeti kombëtar sizmik i Suedisë zbuloi dy shpërthime të veçanta në zonë të hënën, një në orën 2:03 të mëngjesit dhe tjetri në orën 19:04, njoftoi transmetuesi kombëtar SVT. Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës tha se kishte regjistruar dy “tërmete” që korrespondojnë me kohën e rrjedhjes së raportuar të gazit. Sinjalet sizmografike nga të dyja ngjarjet “nuk i ngjajnë sinjaleve të tërmetit”, tha organizata.