BREAKING NEWS

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e njohur që bënë shumë zhurmë që pritet të marrin mandatin e deputetit në seancën e radhës (NJOFTMI I PLOTË)

KQZ del me njoftimin e rëndësishëm/ Kush janë dy emrat e
x
BREAKING NEWS

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/ Spartak Ngjela komenton deklaratat e Yuri Kim dhe Arben Krajës: Berisha është hetuar para se të shpallej non grata, ndërsa Meta po hetohet për...

"Joe Biden e ka bërë të qartë se SPAK..."/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë, zbardhen 7 kandidatët e grupit të Alibeajt për zgjedhjet lokale. Kush janë emrat e njohur

Thellohet përçarja në PD/ Nga Mallakastra në Krujë,
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim Bashës në krye të PD, tek përjashtimi i Berishës dhe Metës nga Parlamenti, ja prapaskenat

“Tërmet” tek opozita në dhjetor, nga rikthimi i Lulzim
x
BREAKING NEWS

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e lartë të korruptuar “në rrethin e ferrit” nga kushtet evropiane, si do të plotësohen me materiale shtesë nga amerikanët dosjet “përvëluese” në SPAK

Joe Biden fut në ankth politikën shqiptare, pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe çfarë i ka shkruar në një raport Uashingtonit në shtator 1944 për shqiptarët

Muharrem Xhafa: Ja kush ka qenë njeriu i besuar i CIA në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka rezervuar moti për ditët e para të Dhjetorit (TABELAT)

Shqipëria do pushtohet nga dimri i acartë, ja çfarë ka
x
BREAKING NEWS

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia tronditet nga një skandal spiunazhi si nëpër filma, zbulohet një ndërtesë plot me oficerë të inteligjencës sekrete të Kremlinit

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia
x

Bota

“Putin nuk po bënte shaka”, presidenti Biden lëshon paralajmërimin e fortë për kërcënimet nga Rusia

“Putin nuk po bënte shaka”, presidenti Biden lëshon

Rreziku i një “Armagedoni” bërthamor është në nivelin e tij më të lartë që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962, ka thënë presidenti amerikan Joe Biden.

Zoti Biden tha se presidenti rus Vladimir Putin “nuk po bënte shaka” kur foli për përdorimin e armëve taktike bërthamore pasi ka pësuar pengesa në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara “po përpiqeshin të kuptonin” mënyrën e daljes së Putinit nga lufta, shtoi ai.
SHBA dhe BE kanë thënë më parë se sulmi bërthamor i Putinit duhet të merret seriozisht.

Megjithatë, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, javën e kaluar tha se, pavarësisht nga sugjerimet bërthamore të Moskës, SHBA nuk kishte parë asnjë shenjë se Rusia po përgatitej së shpejti të përdorte një armë bërthamore.

Duke folur në një ngjarje private për mbledhjen e fondeve, presidenti Biden tha se lideri rus “nuk po bënte shaka” kur foli për përdorimin e armëve taktike bërthamore, biologjike ose kimike – “sepse ushtria e tij, mund të thuash, është shumë e dobët”.

“Për herë të parë që nga kriza e raketave Kubane, ne kemi një kërcënim të drejtpërdrejtë për përdorimin e armëve bërthamore, nëse në fakt gjërat vazhdojnë në rrugën që kishin shkuar”, u tha Biden kolegëve demokratë.

“Ne nuk jemi përballur me perspektivën e Armagedonit që nga Kennedy dhe kriza e raketave Kubane.”

Në vitin 1962, SHBA-ja dhe Bashkimi Sovjetik – nën Presidentin John F Kennedy dhe Nikita Hrushov – iu afruan një përballje bërthamore mbi vendosjen e armëve bërthamore ruse në Kubë.

Konfrontimi konsiderohet nga shumë ekspertë si më i afërti që bota i ka ardhur ndonjëherë një lufte bërthamore në shkallë të plotë.

Biden u tha kolegëve demokratë se përdorimi i armëve taktike bërthamore, biologjike ose kimike mund të dalë shpejt jashtë kontrollit.

Ai po fliste në shtëpinë e James Murdoch në Nju Jork, djalit të manjatit të medias Rupert Murdoch, për ngjarjen e mbledhjes së fondeve demokrate.

Për disa muaj zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se Rusia mund të përdorë armët e shkatërrimit në masë, nëse do të pësonte pengesa në fushën e betejës në Ukrainë.

Putin ka kërcënuar gjithashtu se do të përdorë çdo mjet që ka në dispozicion për të mbrojtur territorin rus. Ai gjithashtu e ka bërë të qartë se i konsideron katër rajonet ukrainase të aneksuara ilegalisht nga Moska si “territore të reja” të Federatës Ruse.

Gjatë një fjalimi të premten e kaluar, udhëheqësi rus tha se SHBA kishte krijuar një “precedent” duke përdorur armë bërthamore kundër Japonisë në fund të Luftës së Dytë Botërore. Një koment që nuk do të kishte kaluar pa u vënë re nga qeveritë perëndimore, thekson redaktori i BBB për Rusinë, Steve Rosenberg.

Zoti Putin po përballet me një tablo shumë të vështirë në fushën e betejës. Edhe kur ai nënshkroi dokumentet përfundimtare që aneksonin zyrtarisht katër rajone të Ukrainës – Luhansk, Donetsk, Zaporizhzhia dhe Kherson – forcat e Kievit po përparonin brenda atyre zonave që ai kishte pretenduar.

Qindra mijëra burra kanë ikur nga Rusia në vend që të presin të thirren për të luftuar në Ukrainë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka hedhur poshtë më parë kërcënimet bërthamore të Moskës si një “narrativë të vazhdueshme të zyrtarëve dhe propaganduesve rusë”.

Ndërsa Paul Stronski, i Carnegie Endowment for International Peace, i tha BBC-së se “retorika destabilizuese” e Rusisë synon të pengojë Perëndimin, edhe pse Perëndimi duket i vendosur për ta shtyrë atë.

Ka pasur edhe disa kundërvajtje kundër kërcënimeve bërthamore të Moskës në vetë Rusinë. Një editorial në gazetën kryesore të vendit Nezavisimaya Gazeta ishte ashpër kritik ndaj “zyrtarëve të lartë rusë” për “foljen për butonin bërthamor”.

“Të lejosh, me mendime dhe fjalë, mundësinë e një konflikti bërthamor është një hap i sigurt për ta lejuar atë në realitet.”

Më të lexuarat