BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Bota

Putin po përgatitet për një përballje bërthamore, ish-kreu i ushtrisë britanike alarmon botën, zbulon katër veprimet urgjente që duhet të bëjë Perëndimi për të shmangur skenarin apokaliptik

Putin po përgatitet për një përballje bërthamore,

Rrëzimi i një droni amerikan së fundmi nga Rusia ishte një provokim i qëllimshëm. Ky është një incident shqetësues dhe duket se një sjellje e tillë është e destinuar të përkeqësohet dhe është një gjë e vogël në krahasim me drejtimin që mund të shkojnë gjërat nëse Perëndimi nuk është gati, thotë Hamish de Bretton-Gordon, një ekspert i armëve, i cili shërbeu në Ushtrinë Britanike si komandant i Regjimentit të Kombinuar Kimik, Biologjik, Radiologjik dhe Bërthamor të Mbretërisë së Bashkuar dhe Batalionit të Reagimit të Shpejtë të NATO-s.

Putin në pozita të vështira, sulmi bërthamor si opsioni i fundit

De Bretton-Gordon deklaron se Putin është mbështetur në një qoshe dhe pozicioni i tij po dobësohet çdo ditë pasi tanket perëndimore po i afrohen fushës së betejës ukrainase dhe ofensiva pranverore e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe forcave të tij ushtarake po afrohet. Tani Rusia ndodhet në pozita shumë të vështira.  Sanksionet po e shkatërrojnë dhe ushtria ruse po pëson humbje katastrofike. Ukrainasit nga ana tjetër kërcënojnë se do të marrin Krimenë. Ekzistojnë katër rrethana në doktrinën e fundit bërthamore ruse që mund të justifikojnë vendosjen e armëve bërthamore, përdorimi shumë i mundshëm dhe i menjëhershëm i armëve bërthamore kundër Rusisë, përdorimi aktual bërthamor i armëve bërthamore kundër Rusisë, një kërcënim për të parandaluar kontrollin rus mbi armët e saj bërthamore dhe kërcënimi për ekzistencën e Rusisë. Edhe pse asnjë nga këto kushte nuk është përmbushur në luftën në Ukrainë, udhëheqja ruse vazhdimisht flet për "kërcënimin". Putin tha kohët e fundit, duke përmendur doktrinën ushtarake të vendit të tij, se Rusia mund të përdorë armë të shkatërrimit në masë "për të mbrojtur sovranitetin e saj, integritetin territorial dhe për të siguruar sigurinë e popullit rus". Gjithashtu, Putini dhe aleatët e tij në Kremlin e kanë përcaktuar luftën e Ukrainës në terma ekzistencialë nëse NATO "pushton" Ukrainën, atëherë Rusia do të jetë vetë Rusia, pretendojnë ata.

Roli i Perëndimit

Pra kërcënimet bërthamore nuk janë thjesht blof nga Rusia pasi nënvlerësimi i vazhdueshëm i kërcënimit nuk mund ta përgatisë Perëndimin për të penguar Rusinë nëse, ose kur, arrin në një pikë krize. Gjithashtu, një nga mësimet kryesore të nxjerra nga fatkeqësia bërthamore civile në Fukushima në Japoni në vitin 2011 ishte se mungesa e informacionit, veçanërisht vlerësimet e sakta të niveleve të rrezatimit, mund të çojë në vendime të marra në bazë të informacionit të keq. SHBA dhe aleatët e saj duhet të përmirësojnë mënyrën se si zbulojnë dhe monitorojnë rrezatimin në rast të përdorimit të një arme bërthamore, një sulmi raketor në një objekt bërthamor ose një aksidenti në një objekt bërthamor të vendosur në një zonë të operacioneve ushtarake.

Do të vijë momenti kur Putini do të duhet të vendosë

Kjo do të ndihmojë kryesisht në mbrojtjen e popullatës civile në rast të aksidenteve bërthamore civile, por gjithashtu mund të ndihmojë në kohë lufte. Në këtë drejtim, vendet perëndimore duhet të mbajnë furnizime mjekësore, të tilla si jodidi i kaliumit dhe rezerva të pajisjeve mbrojtëse personale. Së treti, sigurohuni që çdo përdorim i armëve bërthamore taktike nga Kremlini të përballet me një përgjigje të fortë perëndimore dhe globale, e cila është e rregulluar mirë, mbështetet në armët konvencionale dhe bazohet në një kuptim të sjelljes dhe mendësisë ruse. Më e rëndësishmja, Moska duhet të dijë saktësisht se cila do të jetë ajo përgjigje shumë kohë përpara. Dykuptimësia strategjike, domethënë, është thjesht tepër e rrezikshme në këtë rast. Së katërti, Perëndimi duhet t'i mbajë të hapura kanalet e komunikimit me Moskën, edhe nëse Kremlini nuk përgjigjet. Fatkeqësia për forcat e armatosura ruse mund të presë ende për ca kohë, por në një moment forcat e armatosura ukrainase ka të ngjarë të kërcënojnë të ndërpresin korridorin tokësor rus që lidh Krimenë me Donbasin. Në atë moment, Putin do të marrë një nga vendimet më fatale të shekullit, nëse do të përdorë armë bërthamore apo kimike. SHBA dhe Britania e Madhe duhet të veprojnë tani për të reduktuar këtë kërcënim dhe për të siguruar mbrojtjen e publikut amerikan dhe britanik dhe aleatëve”, përfundon Hamish de Bretton-Gordon në komentin e tij.