BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Putin trondit Zelensky-n, gati të fillojë faza e tretë e sulmit nga Rusia, SHBA tregon sa mund të zgjasë lufta në Ukrainë

Putin trondit Zelensky-n, gati të fillojë faza e tretë e sulmit

Angazhimi i NATO-s ndaj Ukrainës është “i fortë” dhe “nuk tregon shenja pakësimi”, megjithëse ekziston “besimi në rritje se lufta mund të zgjasë me muaj, potencialisht edhe deri në vitin 2023”. Kështu deklaruan disa zyrtarë të administratës amerikane në një konferencë për media në të cilën raportuan për diskutimet mes liderëve që marrin pjesë në samitin e NATO-s në Madrid. Ushtria ruse po fiton ngadalë, por në mënyrë të qëndrueshme terren në Donbass dhe lëvizja e tyre e fundit është prerja e pjesës më ekstreme të Severodonetsk-it. Forcat ruse kaluan lumin Donets pranë Privolye, në veri të Lysichans, dhe u ngulitën në pozicionet e braktisura nga ushtria ukrainase, e cila pavarësisht rezistencës së treguar javët e fundit po tërhiqet. Përplasjet kryesore janë duke u zhvilluar në jug të qytetit, në rafineri, por raportet e fundit tregojnë se manovra ruse po vazhdon: luftime shumë të ashpra po zhvillohen jo vetëm në qytetin Verkhnekamenka, në jug, por edhe në Serebryanka, jo shumë larg nga Siversk në rrugën për në Kramatorsk, e cila merr një rol themelor strategjik, sepse pushtimi i saj do të lejonte eliminimin total të pikave të spikatura të Severodonetsk. Rusët kanë përfunduar pothuajse plotësisht pushtimin e rajonit të Luhanskut: vlerësohet se ushtria ukrainase kontrollon vetëm 1.5% të territorit, së bashku me 6% të Khersonit, 15% të Zaporizhzhia, 70% të Kharkiv dhe 42% të Donetsk.

Ja ku do të përqendrohen forcat ruse

Vetëm duke parë frontin jugor, i cili fillon nga Donetsk deri në Kherson, mund të kuptojmë se ku do të përqendrohet ofensiva e radhës ruse. Fakti që Moska kontrollon vetëm 58% të rajonit të Donetskut, sa për ta bërë të qartë se sapo të eliminohet rezistenca në Luhansk, këtu do të përqendrohet përpjekja e luftës. Aktualisht, aktiviteti rus në të gjithë sektorin jugor të frontit është minimal: ushtria e Moskës po përdor artilerinë dhe forcat ajrore për të mbajtur presionin ndaj ukrainasve dhe po përqendrohet në zmbrapsjen e kundërsulmeve të tyre lehtësuese, të cilat duket se janë më të mprehta në rajonin ukrainas. Midis Mykolaiv dhe qytetit që ngrihet mbi lumin Dnieper, pushtimi i të cilit i lejoi Moskës të kontrollonte çdo lëvizje përgjatë asaj rruge ujore, ushtria e Kievit po përpiqet të tërheqë prapa vijat e frontit rus, por duket me pak efektivitet. Ky rajon, i vendosur rreth 150 kilometra në lindje të Odessa, është strategjik, pasi, përtej lumit Dnieper, nuk ka barriera të mëdha gjeografike në rrugën për në portin jetik të Ukrainës, por është gjithmonë gjeografi që këshillon kujdes. Rusët, në javët e para të konfliktit, u përpoqën të arrinin në Mykolaiv në mënyrë që më pas të bënin një konvertim në Odessa pa sukses: linjat e përparimit ishin shumë të gjata dhe të holla. Tani ata janë ngulitur, por mbi të gjitha kanë fituar ngadalë thellësinë në veri përgjatë lumit, për të mos u shtyrë drejt detit kur të fillojë ofensiva e vërtetë drejt perëndimit.

Faza e tretë e luftës

Ka disa shenja se jemi në një periudhë tranzicioni drejt fazës së tretë të luftës: Moska po sjell automjete në front dhe në rajonet jugore, midis Mariupol dhe Melitopol, po zhvendos mjetet e saj të blinduara. E njëjta mbërritje e papritur në Ukrainë e ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu së bashku me gjeneralin Genadi Zhidko, i cili besohet se ka marrë përsipër komandën e operacioneve, na bën të besojmë se ai së shpejti do të fillojë një sulm të ri përgjatë frontit jugor. Gjithashtu për t'u monitoruar është ajo që po ndodh në veri, ku në rajonin e Kharkiv rusët vazhdojnë të mbajnë presionin mbi forcat ukrainase, duke arritur gjithashtu të rifitojnë një pjesë të tokës së humbur gjatë tërheqjes strategjike të kryer midis marsit dhe prillit. Këtu, përplasjet kryesisht përfshijnë përdorimin e sistemeve të artilerisë dhe sulmeve ajrore: bombardime janë regjistruar në Yavirske, Ruska Lozova, Staryi Saltiv, Peremoha, Chepil, Milova dhe madje edhe në vetë Kharkiv. Në të njëjtën kohë, shkatërrimi i sistemit logjistik të Ukrainës vazhdon, i theksuar nga bombardimi i një depoje municionesh në Kremenchuk .

Më të lexuarat