BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Putin vendosi të shkojë një hap më tej? Rusët dërguan ushtrinë në kufi me Gjeorgjinë

Putin vendosi të shkojë një hap më tej? Rusët

Radhë të gjata automjetesh formohen në pikat e ndryshme kufitare të Rusisë me vendet fqinje, pasi mobilizimi i parë i pas Luftës së Dytë Botërore detyroi shumë burra të iknin. Kreu i një postblloku në qytetin Altanbulag tha se më shumë se 3,000 rusë kishin hyrë në Mongoli përmes kalimit që nga e mërkura.

Thashethemet po bëhen gjithnjë e më të forta se në fund të shtatorit, Kremlini do të marrë një vendim për mbylljen e kufijve rusë, gjë që ishte shkas që shumë njerëz të shkonin në Finlandë, Gjeorgji, Mongoli, Kazakistan...

Edhe pse njerëzit vazhdojnë të ikin, Kremlini nuk ka marrë ende një vendim për mbylljen e kufijve rusë, por është domethënëse që dje u shfaqën ushtarë në pikat kufitare.

Megjithatë, portali i pavarur rus Meduza, i cili operon nga jashtë, shkruan se autoritetet ruse planifikojnë të mbyllin kufijtë për burrat në moshë rekrutimi pas "referendumeve" që po zhvillohen aktualisht në "republikat e vetëshpallura popullore" të Donetsk dhe Lugansk dhe territoret e okupuara të Ukrainës në rajonet Kherson dhe Zaporizhia. Ato 'referendume' përfundojnë të martën në mbrëmje.

Fotot e bëra të dielën nga satelitët Maxar Technologies tregojnë se radhët në rrugët në anën ruse të kufirit ruso-gjeorgjian janë ndonjëherë deri në 16 kilometra, shkruan CNN.

CNN raportoi më herët të hënën se rrjetet sociale ishin përmbytur me foto dhe video të marra në kufirin ruso-gjeorgjian, veçanërisht në një pikë kufitare në kodra.

Pamjet me dron të publikuara të hënën tregojnë qindra automjete në anën ruse të kufirit ruso-gjeorgjian. Dëshmitarët pohojnë se pritja për hyrje në Gjeorgji nga Rusia mund të jetë deri në 48 orë.

CNN raporton se forcat ruse të sigurisë mbërritën në pikën kufitare të lartpërmendur me një automjet të blinduar.

Që kur Presidenti i Federatës Ruse Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve javën e kaluar, radhët janë krijuar në pikën kufitare Verhni Lars midis Osetisë së Veriut dhe Gjeorgjisë. Në videot e regjistruara në atë pikë kufitare shihen makina të mbushura me rusë që duan të largohen nga vendlindja, por edhe më shumë se 100 individë me çanta udhëtimi që synojnë të kalojnë kufirin në këmbë.

Politikani i opozitës gjeorgjiane Nona Mamulashvili tha se partitë opozitare po i kërkojnë qeverisë gjeorgjiane të vendosë një regjim vizash ose të mbyllë kufijtë për shkak të fluksit.

Siç shkruan CNN, kufiri ruso-gjeorgjian nuk është ende i mbyllur.

Numri i rusëve që hynë në Finlandë përmes kufirit tokësor me Rusinë të dielën u dyfishua në krahasim me të dielën e kaluar, njoftoi roja kufitare finlandeze.

Të dielën, 8,314 rusë hynë në Finlandë përmes kufirit tokësor finlandez-rus - dy herë më shumë se një javë më parë , shkroi në Twitter Matti Pitkäniitty, kreu i çështjeve ndërkombëtare të rojes kufitare.

Të hënën në mbrëmje, Pitkäniitty shkroi se trafiku në kufi është ende i rritur dhe se 80 për qind e rusëve që kalojnë kufirin janë në tranzit drejt vendeve të tjera të Shengenit.

“Ne monitorojmë numrin e azilkërkuesve dhe kalimet ilegale të kufirit”, ka shkruar ai.

Duke përfshirë shifrat e së shtunës, gjithsej 16,886 rusë mbërritën dhe "shumë ishin në tranzit drejt vendeve të tjera", shtoi ai.