BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda me akuza të forta: Ma ka vrarë shteti, sot do të mbushte 22 vjeç

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda
x
BREAKING NEWS

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do të jetë i pranishëm

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara të Ramës, mos u fshihni pas fustanit të Alibeajt

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara
x
BREAKING NEWS

Përmendja e Ramës në çështjen “McGonigal”/ Berisha jep lajmin, zbulon lëvizjen e radhës: Shqipëria vërshon drejt Tiranës, ja DATA

Përmendja e Ramës në çështjen
x
BREAKING NEWS

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit: Deputetë pa sens protagonizmi dhe identitet politik

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit:
x
BREAKING NEWS

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat: Duket sikur historitë përsëriten me personazhe të ndryshme

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me ish-zyrtarin e FBI? Habit me përgjigjen Gazment Bardhi

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me
x
BREAKING NEWS

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja çfarë çova në SPAK

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja
x

Bota

“Putini ende e dëshiron të gjithë Ukrainën”, Stoltenberg bën paralajmërimin e fortë për luftën në Ukrainë

“Putini ende e dëshiron të gjithë Ukrainën”,

Sekretari i Përgjithsëm Jens Stoltenberg, ka folur ditën e sotme për situatën në Ukrainë. Stoltenberg thotë se edhe pse Rusia tani po përqendron sulmin e saj në Ukrainën lindore, NATO-ja nuk ka parë “asnjë tregues” se qëllimi i presidentit rus Vladimir Putin për të kontrolluar të gjithë vendin ka ndryshuar, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Stoltenberg ka paralajmëruar gjithashtu se lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite.

“Ne nuk kemi parë asnjë tregues se presidenti Putin ka ndryshuar ambicien e tij për të kontrolluar të gjithë Ukrainën dhe gjithashtu për të rishkruar rendin ndërkombëtar, kështu që ne duhet të jemi të përgatitur për një afat të gjatë”, tha ai. “Duhet të jemi realistë dhe të kuptojmë se kjo mund të zgjasë për një kohë të gjatë, për shumë muaj apo edhe vite.”

Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s do të takohen të mërkurën dhe të enjten për të diskutuar rritjen e mbështetjes për Ukrainën.

Kievi ka bërë thirrje për tanke dhe avionë luftarakë në krye të sistemeve mbrojtëse të ofruara tashmë nga Perëndimi.

“Unë nuk do të hyj në të gjitha detajet e saktësisht se çfarë lloj pajisjesh armësh ofrojnë aleatët, por mund të them se tërësia e asaj që aleatët po bëjnë është domethënëse, dhe kjo përfshin disa sisteme më të rënda të kombinuara me sisteme më të lehta,” tha Stoltenberg.

Ai paralajmëroi se lufta në Ukrainë do të ketë implikime afatgjata të sigurisë për Evropën, pavarësisht se kur do të përfundojë.

“Ne kemi parë gatishmërinë e Presidentit Putin për të përdorur forcën ushtarake për të arritur objektivat e tij. Dhe kjo ka ndryshuar realitetin e sigurisë në Evropë për shumë e shumë vite”, tha Sekretari i Përgjithshëm.