BREAKING NEWS

Si u fal Porti i Durrësit me negociata sekrete, ja rregullat që janë shkelur në marrëveshjen e fshehtë të qeverisë me arabët

Si u fal Porti i Durrësit me negociata sekrete, ja rregullat që
x
BREAKING NEWS

Pas publikimit të dosjes, Sali Berisha konfirmon moskandidimin e Ilir Metës për kryetar të Bashkisë të Tiranës, pasi është spiun i ish-Sigurimit të Shtetit

Pas publikimit të dosjes, Sali Berisha konfirmon moskandidimin e Ilir
x
BREAKING NEWS

Shqipëria dorëzon zyrtarisht rezolutën kundër raportit të Dick Martyt për krime nga UÇK, e cilëson të pabazë dhe kërkon të hartohet një i ri, tërbohen serbët

Shqipëria dorëzon zyrtarisht rezolutën kundër raportit
x
BREAKING NEWS

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të madhe që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Kievi po tenton të marrë Krimenë

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema, ja sa do të rriten pensionet për të moshuarit, kategoritë që përfitojnë dhe fondet e vëna në dispozicion nga buxheti

Zbardhet skema, ja sa do të rriten pensionet për të moshuarit,
x
BREAKING NEWS

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes frikës së ndërhyrjes ruse, analiza e “New York Times”: A po e përdor Kremlini Serbinë për të nxitur luftën në Ballkan?

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë aksioneri i mazhorancës, ja pazari i Portit të Durrësit që qeveria nuk na e tregon

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë
x
BREAKING NEWS

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si
x

Bota

Putini i tregon “vijat e kuqe: NATO: Nëse dërgon trupa në Suedi dhe Finlandë, ne do të përgjigjemi

Putini i tregon “vijat e kuqe: NATO: Nëse dërgon trupa në

Rusia do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë “nëse NATO vendos trupa dhe infrastrukturë në Finlandë dhe Suedi pasi ato të bashkohen me aleancën ushtarake të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës”. “Me Suedinë dhe Finlandën, ne nuk  kemi problemet që kemi me Ukrainën. Ata duan të bashkohen me  NATO-n , të vazhdojë”, tha ditën e djeshme presidenti rus Vladimir Putin për televizionin shtetëror rus pas bisedimeve me liderët rajonalë në shtetin ish-sovjetik të Azisë Qendrore të Turkmenistanit. “Por ata duhet të kuptojnë se nuk ka pasur asnjë kërcënim më parë, ndërsa tani, nëse kontingjentet ushtarake dhe infrastruktura vendosen atje, ne do të duhet të përgjigjemi dhe të krijojmë të njëjtat kërcënime për territoret nga të cilat krijohen kërcënimet ndaj nesh”, ka thënë presidenti rus Vladimir Putin. Presidenti Putin shtoi se ishte e pashmangshme që marrëdhëniet e Moskës me Helsinkin dhe Stokholmin të përkeqësoheshin për shkak të anëtarësimit të tyre në NATO. “Gjithçka ishte mirë mes nesh, por tani mund të ketë disa tensione, sigurisht që do të ketë”, tha Putin. “Është e pashmangshme nëse ka një kërcënim për ne”, shtoi presidenti rus. Putin e bëri komentin e tij pasi Turqia, anëtare e NATO-s, hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën pasi të tre vendet ranë dakord të mbronin sigurinë e njëri-tjetrit. Lëvizja do të thotë që Helsinki dhe Stokholmi mund të vazhdojnë me aplikimin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, duke shënuar ndryshimin më të madh në sigurinë evropiane në dekada. Në samitin e mbajtur të mërkurën, NATO-ja ftoi Suedinë dhe Finlandën t'i bashkohen aleancës, duke nisur kështu procesin e bashkimit me dy vendet nordike. Helsinki dhe Stokholmi deri tani kanë mbajtur distancë ushtarake. Zgjerimi i aleancës do të zmadhojë kufirin e saj tokësor me Rusinë me më shumë se 1300 kilometra.