Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rajoni i papopulluar italian i ofron vizitorëve €25,000 për t’u vendosur aty

Postuar: 11/09/2019 - 17:55

Rajoni i nënpopulluar i Molise në jug të Italisë është duke i ofruar të ardhurve 700 euro në muaj për tre vjet, për të jetuar në një prej fshatrave të tij, me kusht që fshati të ketë më pak se 2000 rezidentë dhe që të ardhurit të zotohen të hapin një biznes.

 “Oferta jonë nuk është për bamirësi, ne duam që njerëzit të investojnë këtu, të hapin një aktivitetet, një dyqan, restorant apo diçka tjetër, me qëllim për të sjellë jetë të re në qytezat tona dhe gjithashtu duke rritur popullatën”, tha presidenti i Molise Donato Toma.

Toma njoftoi se çdo qytezë me më pak se 2000 rezidentë do të marrë €10,000 në muaj për ndërtimin e infrastrukturës dhe nxitjen e aktiviteteve kulturore.

 “Nuk është vetëm për rritjen e popullatës. Njerëzit kanë nevojë gjithashtu për infrastrukturë dhe një arsye për të qëndruar, ndryshe do të largohen përsëri për disa vjet”, shtoi ai.

Sipas Institutit Italian të Statistikave, Molise, me një populaltë totale prej 305,000 banorësh është nga rajonet që ka humbur më shumë banorë vitet e fundit, me më shumë se 9,000 të larguar prej vitit 2014.

Vetëm në 2018, më shumë se 2,800 banorë vdiqën ose u larguan në një zonë tjetër, rreth 1000 më shumë se një vit më parë, ndërsa nuk u regjistrua asnjë lindje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 22:17

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo obj

Postuar: 19/09/2019 - 21:57

Ish-gjenerali i forcave ajrore ruse Pyotr Deynekin, kritikoi sot gatishmërinë e forcave ajrore

Postuar: 19/09/2019 - 20:04

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta

Postuar: 19/09/2019 - 19:53

Marina ruse tha sot se do të jetë e para që do të pajisë nëndetset e saj me raketa supersonike

Postuar: 19/09/2019 - 19:16

Gjatë 22 shtatorit Irani do të mbajë paradën ushtarake në Gjirin Persik, ku do të marrin pjesë

Postuar: 19/09/2019 - 19:07

Presidenti francez Emmanuel Macron tha së fundmi në një intervistë se protestat e Jelekëve të V

Postuar: 19/09/2019 - 18:44

Diçka misterioze ka ndodhur në hapësirë rreth gjysmë miliardi vjet më parë e cila nisi një nga