BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Bota

Raketa kundër asteroidëve për të shpëtuar Tokën, zbulimi i disa studentëve mahnit NASA-n

Raketa kundër asteroidëve për të shpëtuar Tokën,

Duke vëzhguar Dimorphos nga observatori i shkollës, mësuesi dhe studentët vunë re se asteroidi “po sillej në mënyrë misterioze”. Pas përplasjes orbita e tij vazhdoi të ngushtohej. Fillimisht, shkencëtarët prisnin që objekti hapësinor të ngadalësohej dhe më pas të stabilizohej. Por, Jonathan Swift, një mësues i shkollës së mesme në shkollën Thacher në Kaliforni, SHBA, dhe studentët e tij vunë re se orbita e Dimorphos po bëhet gjithnjë e më e vogël. Jo vetëm kaq, pas përplasjes në shtator 2022, ajo po zvogëlohet me një minutë çdo muaj.

Mësuesi dhe studentët e tij i paraqitën rezultatet e vëzhgimeve të tyre Shoqatës Amerikane të Astronomisë në Nju Meksiko. Lajmi i mahniti shkencëtarët, të cilët nuk mund të mos merrnin parasysh vërtetësinë e informacionit të marrë nga shkolla. Tani disa studiues besojnë se orbita e Dimorphos mund të “shembet” dhe për këtë arsye ata po studiojnë asteroidin për të kuptuar se çfarë do të ndodhë me kalimin e kohës. Natyrisht, zbulimi do të ndikojë në misionet e ardhshme të NASA-s për të shpëtuar njerëzimin.

Kur anija kozmike u nis kundër Dimorphos në shtator 2022, ekipet e NASA-s u gëzuan, duke thënë se për herë të parë në histori ata kishin demonstruar se si njerëzit mund të mbroheshin nga një përplasje asteroidi. “Njerëzimi mund të shpëtohej nga kërcënimi që i dha fund mbretërimit të dinosaurëve”, kishin shkruar disa gazeta. Megjithatë, tani, përpara se të kryejnë një mision tjetër të këtij lloji, shkencëtarët do të duhet të kuptojnë se çfarë pasojash mund të shkaktojë “bombardimi” i një asteroidi.