BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x
BREAKING NEWS

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U kërkonte para qytetarëve, Policia e Shtetit merr vendimin drastik për efektivin, në hetim edhe... (Emrat)

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U
x

Bota

Raporti: Ky është qyteti më i mirë në botë për të jetuar

Raporti: Ky është qyteti më i mirë në botë

Kryeqyteti i Austrisë, Vjena, është votuar sërish qyteti më i mirë në botë për të jetuar, sipas raportit vjetor të Economist Intelligence Unit (EIU)

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, nuk përfshihet këtë vit për shkak të efekteve të pushtimit rus të vendit më 24 shkurt, ndërsa qytetet ruse të Moskës dhe Shën Petersburgut ranë përkatësisht me 15 dhe 13 vende në renditje.

Vjena zuri vendin e parë në renditje nga Auckland, Zelanda e Re, e cila ra në vendin e 34-të për shkak të kufizimeve të pandemisë së koronavirusit, sipas raportit.

“Vjena, e cila kishte zbritur në vendin e 12-të në renditjen tonë në fillim të vitit 2021 pasi muzetë dhe restorantet e saj u mbyllën, ishte përsëri në vendin e parë, të cilin e mbajti në 2018 dhe 2019”, thuhet në raport. “Stabiliteti dhe infrastruktura e mirë janë atraksionet kryesore të qytetit për banorët e tij, të mbështetur nga sistemi i jashtëzakonshëm shëndetësor dhe bollëku i mundësive kulturore dhe argëtuese”, theksohet në raport.

Evropa ka gjashtë vendet e para në renditje. Kryeqyteti austriak pasohet në vendin e dytë nga kryeqyteti danez, Kopenhagen dhe qyteti zviceran i Zyrihu.

Gjithashtu, Gjeneva zvicerane është në vendin e gjashtë, Frankfurt në Gjermani në të shtatën dhe Amsterdami në të nëntën.

Kanadaja performoi mirë me tre qytete në krye të renditjes: Calgary është në vendin e tretë, Vankuveri është i pesti dhe Toronto në të tetin.

Vendi i dhjetë ndahet nga Osaka, Japoni dhe Melburni, Australi.

Kryeqyteti francez, Parisi, renditet i 19-ti, 23 vende më lart se një vit më parë.

Kryeqyteti belg, Brukseli, është në vendin e 24-të, pas Montrealit të Kanadasë.