BREAKING NEWS

71 raste të reja në Shqipëri me Covid-19

71 raste të reja në Shqipëri me Covid-19
x

Bota

Reagimi i pazakontë i kryeministrit kanadez kur pyetet në lidhje me presidentin amerikan dhe dhunën e protestave

Reagimi i pazakontë i kryeministrit kanadez kur pyetet në lidhje me

Kryeministri Justin Trudeau deklaroi se kanadezët po shohin se çfarë po ndodh në Shtetet e Bashkuara me "tmerr dhe komplot".

Por, kur u pyet për Donald Trump dhe përdorimin e gazit lotsjellës kundër protestuesve për një mundësi fotografimi, ai bëri një pauzë 22 sekondëshe para se të përgjigjej.

Trudeau ka qenë prej kohësh i kujdesshëm në lidhje me deklaratat për Trump, pasi Kanadaja mbështetet te SHBA-ja për 75 për qind të eksporteve.

Por ai në mënyrë dramatike ndaloi dhe luftoi të arrinte fjalët e duhura kur u pyet për veprimet ushtarake kundër protestuesve në SHBA.

Policia shpërtheu me dhunë ndaj një proteste paqësore dhe ligjore nga disa mijëra njerëz në Lafayette Park përtej Shtëpisë së Bardhë, përpara një fjalimi nga Trump, të hënën në mbrëmje.

Protestuesit ishin mbledhur pas vrasjes nga policia të George Floyd në Minneapolis një javë më parë.

“Është një kohë për ne si kanadezë të njohim se edhe ne kemi sfidat tona, që personat me ngjyrë dhe kanadezët e racionalizuar përballen me diskriminimin si një realitet të gjallë çdo ditë", tha ai.

"Ne kemi nevojë të jemi aleatë në luftën kundër diskriminimit. Duhet të dëgjojmë dhe duhet të mësojmë. Duhet të punojmë shumë për të rregulluar aty ku ka nevojë të ndërhyhet”, -tha Trudeau.