BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x
BREAKING NEWS

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para maternitetit? Gjinekologu zbulon të vërtetën

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para
x
BREAKING NEWS

PD vijon të jetë e përçarë, Alibeaj ‘shuplakë’ Berishës, ja çfarë thotë për protestën e 6 dhjetorit

PD vijon të jetë e përçarë, Alibeaj
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

Referendumet dhe mobilizimi i pjesshëm, Turqia braktis Putinin, aleatët i thanë qartë “jo”, goditjen më të rëndë e merr nga Kina

Referendumet dhe mobilizimi i pjesshëm, Turqia braktis Putinin,

Shpallja e mobilizimit "të pjesshëm" dhe shpallja e aneksimit të pjesëve të territorit ukrainas, i maskuar si një referendum ilegal lufte dhe në vendet që Moska do të donte t’i quante "aleatë" ose partnerë dhe që nuk kanë vendosur sanksione ndaj saj, si Kina, Turqia, India dhe ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore dolën kundër. Disa prej tyre thanë hapur se nuk do të njohin rezultatet e referendumit, veçanërisht aneksimin e paligjshëm të Donbass, Kherson dhe Zaporizhia në Rusi. Kazakistani, një vend që është pjesë e paktit ushtarak rus të CSTO dhe integrimit ekonomik të Bashkimit Euroaziatik, ka njoftuar tashmë se nuk do të pranojë aneksimin e këtyre territoreve.  Një surprizë e pakëndshme erdhi nga Ankaraja. Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavu?o?lu tha me vendosmëri se nuk do të njihte aneksimin e territorit ukrainas në Rusi, duke theksuar se ata nuk e bënë këtë edhe kur ishte fjala për Krimenë.  Dhe Kina, e cilësuar në Moskë si partneri më i besueshëm ka dalë indirekt kundër. Në të njëjtën kohë, shumë media kineze, edhe pse nuk e shprehën qartë qëndrimin e Pekinit për aneksimin e Donbasit, megjithatë thanë se "praktikisht askush nuk do t'i njohë rezultatet e referendumit". Komentatori i edicionit shtetëror të The Paper, shkruan redaksia ruse e BBC-së, e quan mobilizimin "një rrezik të madh për Rusinë" sepse "shoqëria ruse reagoi duke e refuzuar atë", madje ata deklarojnë se "kjo luftë po bëhet më e dhe më e shtrenjtë për rusët”.  As India nuk reagoi ashtu siç priste Kremlini. Edhe pse India është blerësi më i madh i armëve ruse, kryeministri Narendra Modi së fundmi e qortoi Putinin, duke thënë se "tani nuk është koha për luftë" dhe se gjithçka duhet të zgjidhet "në mënyrë demokratike, përmes dialogut dhe negociatave".