BREAKING NEWS

Një tjetër paralajmërim! Komisioni Evropian thirrje urgjente Shqipërisë: Rrezikoni pezullimin e vizave nëse nuk heqni dorë nga...

Një tjetër paralajmërim! Komisioni Evropian thirrje urgjente
x
BREAKING NEWS

MEPJ nis procedurat për zevëndësimin e Yuri Kim, ambasada amerikane në Tiranë del me mesazh të fortë: Departamenti i Shtetit i SHBA-së...

MEPJ nis procedurat për zevëndësimin e Yuri Kim, ambasada
x
BREAKING NEWS

"Inat personal me Berishën"/ Gert Shehu dëshmi para hetuesve, nuk shfaq asnjë shenjë pendese. Ja çfarë pritet të ndodhë në orën 12:00

"Inat personal me Berishën"/ Gert Shehu dëshmi para
x
BREAKING NEWS

"Njeri i rrallë, kishte gjakderdhje por...”, Floriana Garo rrëfen momentet e goditjes së Sali Berishës: Ishte e pabesueshme

"Njeri i rrallë, kishte gjakderdhje por...”, Floriana Garo
x
BREAKING NEWS

‘Armiqtë e Yuri Kim-it në Shqipëri’/ Gazetari i njohur zbulon emrat dhe prapaskenat, tregon përplasjet e qeverisë me ambasadën amerikane: Kjo është e pazakontë, që nuk kishte ndodhur kurrë më parë

‘Armiqtë e Yuri Kim-it në Shqipëri’/ Gazetari i
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti: Do isha më i fortë se Këlliçi më 14 maj

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti:
x
BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x

Bota

Referendumet e Rusisë në Ukrainë, Perëndimi i jep goditjen tronditëse Moskës

Referendumet e Rusisë në Ukrainë, Perëndimi i jep goditjen

Perëndimi vijon me reagimet kundër referendumeve që Rusia thuhet se po i mban nën kërcënimin e armës në rajonet e pushtuara në Ukrainë.

I radhës që ka dënuar metodën e përdorur nga Rusia është kryediplomati i BE-së Josep Borrell. Të mërkurën ai u shpreh se vendet anëtare të BE-së dënojnë në “termin më të fortë të mundshëm” “referendumet e paligjshme” të organizuara nga Rusia në Ukrainë.

Borrell i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të mos e njohë “referendumet e rreme.”

Duke folur së bashku me Presidenten e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen në Bruksel, Borrell tha se me referendumet ilegale të organizuara nga Rusia, “Kremlini po ndjek të njëjtat lojëra që kemi parë tashmë në Gjeorgji në 2008. Dhe në Krime në 2014.”

“Ne dënojmë në termin më të ashpër të mundshëm dhe jam i sigurt se mund të flas në emër të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, që asnjë prej tyre nuk do ta njohë këtë rezultat të falsifikuar”, tha Borrell, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar të bëjë të njëjtën gjë.