BREAKING NEWS

Përditësimi nga Ministria: Rriten rastet me koronavirus në Shqipëri, shkon në 16 numri i viktimave, një pacient ndërron jetë mëngjesin e sotëm

Përditësimi nga Ministria: Rriten rastet me koronavirus në
x

Bota

Rekord viktimash në Spanjë, ja se ku është epiqendra e pandemisë që po bën kërdinë me infektime dhe viktima

Rekord viktimash në Spanjë, ja se ku është epiqendra e

Ministria spanjolle e Shëndetësisë konfirmoi se në 24 orët e fudit janë regjistruar 738 viktima për shkak të koronavirusit. Ky është numri më i madh i evidentuar deri tani që nga përhapja e pandemisë në këtë shtet, ku janë mbi 47.600 të prekur, me rreth 8 mijë infektime të reja.

Sipas Emergjencave Civile, numri i viktimave deri tani ka arritur në 3434.

Madridi është kryeqendra e pandemisë, me 290 viktima në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në këtë qytet në 1825, që nga nisja e epidemisë, rreth 53% e totalit të viktimave në të gjithë Spanjën.

Spanja ka kaluar Kinën për numrin e viktimave, duke u bërë shteti i dytë në botë, pas Italisë.