BREAKING NEWS

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa raste të reja kemi në 24 orët e fundit

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa
x

Bota

Rihapja e shumëpritur e Britanisë, kryeministri Boris Johnson zbulon se kur do të nisë normaliteti i ri në kohë pandemie

Rihapja e shumëpritur e Britanisë, kryeministri Boris Johnson zbulon

Kryeministri britanik, Boris Johnson dha dritën jeshile për rihapjen e aktiviteteve, disa brenda ditësh.

Tregjet në ambiente të hapura dhe biznesi i shitjes së makinave do të lejohen të rihapen nga 1 qershori për sa kohë që ato u përmbahen udhëzimeve të rrepta të distancës sociale.

Duke folur në konferencën e përditshme të koronavirusit në Downing Street, ai dha gjithashtu “ok” për hapjen e gjithçkaje, përfshirë aktivitetet jothelbësore, duke nisur prej 15 qershorit.

Njoftimi i sotëm erdhi ndërsa Johnson përballet me presion të madh politik, për të shkarkuar krahun e tij të djathtë, Dominic Cummings, i cili ka shkelur rregullat e pandemisë, ndërkohë që ishte i prekur nga koronavirusi.

Sipas kundërshtarëve të tij, Johnson e bëri këtë lëvizje, për të devijuar vëmendjen nga pasoja e madhe politike.